Drodzy Rodzice z racji tego, że pozostajemy kolejny tydzień w domu, przesyłam karty pracy do ćwiczenia artykulacji poszczególnych głosek. Zachęcam do regularnego wykonywania ćwiczeń oddechowych i artykulacyjnych podanych we wcześniejszym wpisie i wykonania zadań podanych w załączniku, pozdrawiam serdecznie.
Jeśli u dzieci pojawiły się ćwiczone głoski i potrzebują Państwo dodatkowych materiałów do ćwiczeń, ponieważ te wysyłane przeze mnie są już za łatwe to zapraszam do kontaktu, mój adres mailowy paula1357@wp.pl
Pozdrawiam,
Paulina Andrzejczyk
Głoska „k”
Głoska „s”
Głoska „sz”
karta pracy głoska SZ- drabinka
Głoska „cz”
Głoska „r”
Drodzy Rodzice i Kochane Dzieci,
W związku z zaistniałą sytuacją zachęcam do wykonywania poniższych ćwiczeń w domu. Ćwiczenia oddechowe mogą wykonywać wszystkie przedszkolaki, nie tylko te z wadą wymowy J
Ćwiczenia oddechowe:
Na kartce z narysowanymi jajkami stawiamy zieloną kroplę wody w miejscu gdzie ma być trawa (pod jajkiem). Dziecko dmucha przez słomkę na kolorową krople wody, tworząc trawę.
Po wykonaniu ćwiczeń oddechowych przechodzimy do ćwiczeń usprawniających narządy artykulacyjne.
Ćwiczenia, które mogą wykonywać wszystkie dzieci, a są to „Kuchenne zabawy logopedyczne”:
Smarujemy miodem, dżemem itp. „magiczne miejsce” – górkę na podniebieniu twardym za górnymi zębami – wałek dziąsłowy. Prosimy dziecko by nie zamykając buzi zlizało produkt czubkiem języka. Możemy także ułożyć na czubku języka dziecka płatek śniadaniowy (najlepiej z dziurką). Prosimy dziecko by językiem uniosło płatek do podniebienia i przytrzymało chwilę.
Celem ćwiczenia jest usprawnianie pionizacji języka i przygotowanie do ułożenia w prawidłowej pozycji spoczynkowej.
Wysypujemy przed dzieckiem chrupki kukurydziane, ryż preparowany, płatki śniadaniowe itp. Prosimy dziecko by czubkiem języka złapało produkt. Jeżeli dziecko radzi sobie z tym zadaniem możemy poprosić by dodatkowo językiem z np. płatkiem śniadaniowym dotykało naprzemiennie kącików ust.
Ćwiczenie ma na celu usprawnienie języka.
Prosimy dziecko aby włożyło paluszek do buzi, a następnie zjadło go bez używania rąk, przesuwając go jedynie wargami. Celem ćwiczenia jest wzmocnienie warg (mięśnia okrężnego ust).
Prosimy dziecko ale umieściło paluszek lub długą chrupkę pomiędzy wargą górną a nosem i przytrzymało jak najdłużej. Celem ćwiczenia jest wzmocnienie wargi górnej oraz uwidocznienie czerwienia wargowej.
Celem ćwiczenia jest usprawnianie podniebienia miękkiego.
Prosimy dziecko aby samymi wargami spróbowało złapać drobne okruszki, np. ciastek, chleba, chrupek. Ćwiczenie wzmacnia mięsień okrężny ust. Po skończonych ćwiczeniach prosimy by dziecko dokładnie „odkurzyło”/„umyło” językiem zęby, policzki, wargi, podniebienie twarde. Pamiętajcie o tym by buzia była szeroko otwarta.
Powyższe ćwiczenia są odpowiednie dla wszystkich dzieci, poniżej są zamieszczone ćwiczenia dobrane do konkretnej wady wymowy.
Propozycje ćwiczeń dla dzieci, które pracują nad artykulacją głoski „k”:
Ćwiczenia narządów artykulacyjnych:
Prawidłowe ułożenie narządów artykulacyjnych przy wymowie głoski k:
Karty pracy z głoską k w zamieszczone są w załączniku 1, 2, 3. Podczas ich wykonywania prosimy dziecko, aby jak najczęściej powtarzało sylaby i ćwiczoną głoskę.
Propozycje ćwiczeń dla dzieci, które pracują nad właściwą wymową głosek syczących
(s, z, c, dz):
Bajka logopedyczna pt. „Przyjęcie u myszki” usprawniająca narządy mowy:
Pewnego dnia małą śpiącą Myszkę obudziły promienie słońca. Myszka uśmiechnęła się (rozciągamy usta w uśmiechu, nie pokazując zębów) i ochoczo wstała ze swojego posłania (podnosimy czubek języka do wałka dziąsłowego, za górne zęby). Myszka postanowiła, że tego dnia zaprosi swoich przyjaciół na poczęstunek. Najpierw długo myślała, jakie smakołyki przyrządzić na kolację (ściągamy usta w dzióbek, po czym przesuwamy je na boki, „zastanawiamy się”). Zdecydowała, że przygotuje przepyszne naleśniki. Wyjęła więc potrzebne produkty: jajka, mleko i mąkę i zmieszała je ze sobą (kręcimy językiem kółka w buzi). Następnie wlała trochę ciasta na patelnię i zaczęła smażyć naleśniki. Pierwszy naleśnik..., (układamy płaski, luźny, szeroki język na dolnych zębach i dolnej wardze) następnie drugi, trzeci, czwarty (powtarzamy kilkakrotnie ćwiczenie – chowamy język, a następnie znów go wysuwamy). Kiedy wszystkie naleśniki były już gotowe, mała Myszka była już troszkę zmęczona, westchnęła więc głęboko: uffff... (wzdychamy, biorąc wdech nosem, napełniając policzki powietrzem i powoli je wypuszczając). Teraz czas na zwijanie naleśni-ków: Myszka dokładnie posmarowała każdy naleśnik słodkim dżemem truskawkowym (podnosimy język do podniebienia, przesuwamy po podniebieniu płaskim, szerokim językiem), a następnie zwinęła je w rulony (robimy z języka „rurkę”, zawijając jego brzegi do środka). Myszka rozejrzała się po swoim mieszkaniu (wyciągamy usta mocno do przodu, by stały się długie jak pyszczek myszki i kręcimy głową na boki, „rozglądamy się”). Czas zrobić porządki! Myszka chwyciła za miotłę i wysprzątała podłogę w swojej norce (posuwistym ruchem języka szorujemy wewnętrzną powierzchnię dolnych zębów). Kiedy wszystko było gotowe, przyszli goście: Chomik i Krecik. Myszka poczęstowała ich herbatą i przygotowanymi smakołykami. Zwierzątkom bardzo smakowały naleśniki (naśladujemy odgłosy żucia i mlaskania), herbata była jednak bardzo gorąca, więc musiały na nią dmuchać, aby ją ostudzić (dmuchamy na wierzch dłoni, spłaszczając przy tym wargi). Chomiczkowi tak zasmakowały naleśniki Myszki, że napchał sobie całe policzki jedzeniem (zaciskamy wargi, kolejno nadymamy raz jeden, raz drugi policzek). Wszyscy bardzo wesoło spędzili popołudnie, a gdy nadszedł wieczór, Chomik i Krecik pożegnali się z Myszką (ściągamy mocno usta, wysyłamy buziaki) i wrócili do swoich norek. Myszka była bardzo zadowolona z wizyty (uśmiechamy się szeroko, pokazując wszystkie ząbki) i postanowiła, że niedługo ponownie zaprosi w odwiedziny swoich przyjaciół.
Prawidłowa artykulacja głoski s wygląda następująco:
Ćwiczenia do wykonania znajdują się w załączniku 4, 5, 6
Ćwiczenia artykulacyjne potrzebne do prawidłowej wymowy głosek szumiących (głoski sz, ż, cz, dż):
Prawidłowe ułożenie narządów mowy przy realizacji głoski sz:
Prawidłowe ułożenie narządów artykulacyjnych przy realizacji głoski cz:
Ćwiczenia do wykonania przy utrwalaniu głoski „sz” znajdują się w załączniku nr 7, 8, 9, a karty pracy z głoską cz to załącznik nr 10 i nr 11.
Ćwiczenia przygotowujące do artykulacji głoski r:
ZABAWA PANA JĘZORKA
1. Pan Jęzorek jest wielkim czyściochem. Codziennie maluje sufit w swoim domu. Przesuwaj szeroki język po podniebieniu górnym w przód i w tył.
2. Po malowaniu jest straszny bałagan. Pan Jęzorek wymiata śmieci z podłogi. Przesuwaj język po podniebieniu dolnym, nie „wychodź” poza zęby.
3. Jęzorek skacze z sufitu. Kląskaj w bardzo wolnym tempie.
4. Nasz przyjaciel zamienia się w gumę do żucia. Połóż boki języka na zęby dolne i przygryź lekko zębami górnymi. Żuj jak gumę.
5. Pan Jęzorek ustawia meble w domu – dotykaj językiem górnych a następnie dolnych zębów.
6. Jęzorek kładzie się spać - rozciągaj język leżący swobodnie w jamie ustnej tak, aby jego boki dotykały zębów trzonowych; wstaje, wychodzi na podwórko – wysuwaj szeroki język przez lekko zbliżone zęby.
7. Sportowiec Jęzorek strzela gole – zrób małą kulkę z chleba lub weź pół TIK TAKA, połóż na czubku języka, unieś język w górę i mocno dmuchnij.
Należy pamiętać, aby głoski td wymawiać dziąsłowo (język uderza o wałek dziąsłowy za górnymi zębami).
Karty pracy przygotowujące do artykulacji głoski r, znajdują się w załączniku nr 12, 13, 14
Wszystkim dzieciom życzę powodzenia i wytrwałości w wykonywaniu ćwiczeń!!! J
Załącznik 2:
Załącznik 3:
Załącznik 4:
Załącznik 6:
Załącznik 7:
załacznik 8:
Załącznik 10:
Załącznik 13:
Załącznik 14: