Nawigacja

Dokumenty

RAPORTY Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ - ARCHIWUM

 

               

                         Przedszkole Publiczne Nr 1 w Łomży

 

RAPORT Z EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ 2018/19

WYMAGANIE Nr 4. DZIECI SĄ AKTYWNE

Opracowała: Anna Cekała                                                                                                                                                                    

 

 

    

SPIS TREŚCI:

  1. Opis badania
  1. Przedmiot i cele ewaluacji.
  2. charakterystyka narzędzi badawczych.metody i techniki gromadzenia danych, sposób doboru i wielkość próby badawczej,  Założenia metodologiczne: pytania kluczowe, kryteria ewaluacji,
  3. Przebieg badania.
  1. Analiza wyników badań ewaluacyjnych.
  2. Wnioski i rekomendacje.
  3. Załączniki (narzędzia badawcze, ew. inne materiały)

 

 

  1. OPIS BADAŃ
  1. Przedmiot i cele ewaluacji

Dzieci są aktywnebadania w obszarze:   ramach ewaluacji wewnętrznej dokonano  planem nadzoru pedagogicznego Dyrektora Przedszkola Publicznego nr 1 w Łomży na rok 2018/2019 wRozporządzeniem Ministra Edukacji narodowej z dnia 6 sierpnia 2015 r. w sprawie wymagań wobec szkół i placówek, Rozporządzeniem Ministra Edukacji narodowej z dnia 27 sierpnia 2015 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego oraz Zgodnie z

Zatem  przedmiotem ewaluacji była Aktywność dzieci w przedszkolu

Cele ewaluacji

Ewaluacja wewnętrzna służyła realizacji następujących celów:

  • Pozyskanie informacji potrzebnych do pracy nad zwiększeniem aktywności dzieci w czasie zajęć przedszkolnych.
  • Rozwijanie aktywności dzieci.

 

  1. Założenia metodologiczne (pytania kluczowe, metody i techniki gromadzenia danych, charakterystyka narzędzi)

 

Pytanie kluczowe

Żeby osiągnąć powyższe cele zostały sformułowane pytania kluczowe (ogólne):

  1. Jakie działania służące wyzwalaniu aktywności dzieci podejmują nauczyciele przedszkola?
  2. Jakie formy aktywności są preferowane przez dzieci?
  3. Które metody i formy pracy aktywizują dzieci?

 

Kryteria ewaluacji

Do oceny sposobu aktywizowania dzieci w przedszkolu przyjęto następujące kryteria, które odpowiadały powyższym pytaniom:

Ad.1.Różnorodność form aktywizowania dzieci stosowanych przez nauczycieli przedszkola.

Ad.2.Akceptowanie przez dzieci proponowanych form aktywności.

 

Metody i techniki gromadzenia danych

W projekcie ewaluacji zaplanowano metody i techniki badawcze, które miały dostarczyć informacji przydatnych w formułowaniu odpowiedzi na pytania badawcze. W badaniach wykorzystano:

  • badanie ankietowe,
  • wywiad
  • analizę dokumentów

Sposób doboru i wielkość próby badawczej

  W badaniu wzięło udział  11  czynnych zawodowo w tym dniu nauczycieli, 84 rodziców i 51 wychowanków z trzech najstarszych grup . 

Narzędzia badawcze

     W badaniach prowadzonych na potrzeby ewaluacji wewnętrznej wykorzystano następujące narzędzia badawcze:

  •      - kwestionariusz  ankiety skierowanej do rodziców;     
  •       - kwestionariusz ankiety skierowanej do nauczycieli;
  •       - kwestionariusz wywiadu z dyrektora;
  •     - kwestionariusz wywiadu fokusowego z dziećmi;
  •      - dyspozycje do analizy dokumentów;

 

  1. Organizacja badania

      Powołany zespół ewaluacyjny opracował projekt ewaluacji wewnętrznej i przygotował narzędzia badawcze. Zgodnie z harmonogramem prac badania przeprowadzono w okresie od listopada 2018r. do 30 kwietnia 2019r.

Analizie dokumentów poddano dokumenty udostępnione przez Dyrektora przedszkola.

Były to:

  • zestawienia obserwacji pedagogicznych w grupach 3-5 latków,
  • zestawienia początkowej diagnozy przedszkolnej,
  • strona internetowa,
  • kronika,
  • dokumentacja hospitowanych zajęć,
  • plany miesięczne;
  • dzienniki zajęć,
  • Protokoły zebrań Rady Pedagogicznej

 

  1. PREZENTACJA WYNIKÓW, WNIOSKÓW ORAZ REKOMENDACJI.

Lp.

Kryteria ewaluacji/ pytania badawcze

Wyniki ewaluacji

Wnioski

Rekomendacje

 
 

1.

Jakie działania służące wyzwalaniu aktywności dzieci podejmują nauczyciele przedszkola?

 

     Z badań ankietowych, wywiadów, dokumentacji przedszkola oraz analizy strony internetowej wynika, że w roku 2018/2019 podjęto wiele działań służących wyzwalaniu aktywności dzieci:

- nauczyciele rozpoznają potrzeby dzieci w zakresie aktywności poprzez prowadzenie obserwacji i diagnoz, które dokonywane są zarówno na zajęciach jak i podczas zabaw swobodnych, częste rozmowy z dziećmi i rodzicami oraz poprzez badanie losów absolwentów. Wyciągają wnioski i przekładają je na zadania by dostosować swoje działania do podnoszących się wymagań i osiągnięć wychowanków. Działania te mają na celu monitorowanie potrzeb w zakresie rozwoju i wychowania dzieci.

- nauczyciele w codziennej pracy z dziećmi stosują różnorodne formy i metody pobudzające twórczą aktywność dziecka, zapewniające pozytywną motywację do podejmowania działań  a także rozwijające umiejętności i  wiarę we własne siły i możliwości.

Planowana tematyka oraz ciekawe pomoce do zajęć również sprzyjają zwiększeniu zainteresowania prezentowanym tematem i mobilizują do udziału w zajęciach i zabaw swobodnych.

- w przedszkolu organizowane są zajęcia dodatkowe, służące rozwijaniu zainteresowań wychowanków prowadzone aktywizującymi metodami pracy. Realizowane są również programy autorskie i innowacje wzbogacające rozwój intelektualny  i wspierające  wychowanie dzieci.

- wychowankowie przedszkola każdego dnia wdrażani są do samodzielności zarówno podczas zajęć pokazowych, zabaw swobodnych, pełnień dyżurów jak i wyjazdów, spacerów, wycieczek, przygotowań do posiłków, zabiegów higienicznych i czynności samoobsługowych.

- dzieci pobudzane są do aktywnego działania również przez czynny udział w uroczystościach, licznych akcjach charytatywnych, konkursach, wycieczkach przyrodniczych i wyjazdach do ciekawych miejsc łącząc współpracę przedszkola ze środowiskiem lokalnym.

-wszyscy nauczyciele aktywizują  swoje dzieci poprzez odpowiednie tworzenie warunków do zabaw tematycznych, dostarczanie odpowiednich materiałów plastycznych i zabawek, częste pochwały, wyróżnienia i nagrody.

- nauczyciele podnoszą swoje umiejętności z zakresu metod i form aktywizowania dzieci do twórczej i kreatywnej działalności w przedszkolu podczas licznych szkoleń pracowników.

        Nauczyciele podejmują bardzo wiele działań, które wyzwalają aktywność dzieci w przedszkolu.

Poczynić działania w celu zwiększenia twórczej aktywności dziecka poprzez wprowadzenie elementów  Pedagogiki Reggio Emilia.

 

 

2.

Jakie formy aktywności są preferowane przez dzieci?

    Jak wskazują przeprowadzone przez zespół ewaluacyjny badania, w opinii dzieci, rodziców, dyrektora i nauczycieli przedszkole stwarza warunki do rozwoju aktywności dziecka a najczęstszymi formami, które preferują nasi wychowankowie są  zabawy swobodne, gry i zabawy ruchowe, zabawy rytmiczno- umuzykalniające, zabawy w ogrodzie przedszkolnym, zabawy konstrukcyjne i zajęcia plastyczne. Dzieci bardzo chętnie rozwijają swoje zainteresowania i zdolności podczas zajęć dodatkowych. Według opinii badanych wychowanków największym zainteresowaniem cieszą się kąciki plastyczne, konstrukcyjne, muzyczne, kąciki kuchenne i z lalkami.

Przedszkole umożliwia wszystkim wychowankom nowe i ciekawe formy aktywności poprzez współpracę z wieloma instytucjami. Kontakt ten daje dzieciom wiele radości i satysfakcji, pobudza do działania, otwiera na nowe, daje możliwość przełamywania swoich barier zarówno w kontaktach społecznych jak i w działaniu.

    W przedszkolu stwarza się odpowiednie warunki do rozwoju wszystkich form aktywności dzieci a przede wszystkim tych, które najchętniej preferują nasi wychowankowie czyli: zabaw swobodnych, gier i zabaw ruchowych, zabaw rytmiczno-umuzykalniających, zabaw w ogrodzie przedszkolnym.

 

 

3.

Które metody i formy pracy aktywizują dzieci?

 

     Stosowane przez nauczycieli różnorodne metody i formy pracy są adekwatne do potrzeb i możliwości dzieci. Ułatwiają im uczenie się, zapewniają wsparcie i wszechstronny rozwój,  pobudzają aktywność twórczą dziecka motywują do podejmowania działań. Najczęściej w swojej pracy nauczyciele stosują metody: czynne (samodzielnych doświadczeń, kierowanie własną działalnością, zadań słownych), oglądowe (obserwacja, pokaz, osobisty przykład nauczyciela, udostępnianie sztuki -koncerty, przedstawienia teatralne), słowne (rozmowy, opowiadania, zagadki, objaśnianie instrukcji, żywego słowa) oraz  aktywizujące (burza mózgów, metoda projektu, Ruchowej ekspresji twórczej R. Labana, Edukacja przez ruch C. Orffa, Ruchu rozwijającego W. Sherborne, Dobrego startu Marty Bogdanowicz, Ireny Majchrzak, Pedagogiki zabawy ,,Klanza", Metoda E. Gruszczyk- Kolczyńskiej i E. Zielińskiej , D. Dziamskiej, Metoda Izabeli Żukowskiej i Urszuli Dąbrowskiej „Wiatrak Matematyczny”, technik parateatralnych. Głównymi formami, które wykorzystują nauczyciele w swojej pracy są formy zróżnicowanej pracy indywidualnej, pracy grupowej i zespołowej. Metody i formy stosowane przez nauczycieli zapewniają dzieciom osiągnięcie sukcesów rozwojowych w atrakcyjny, twórczy i aktywny sposób. Dobór zależy od indywidualnych możliwości i potrzeb dzieci oraz wymagań programowych. W opinii nauczycieli obierane są te metody, które aktywizują, motywują dzieci do pracy i umożliwiają praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy.

   Nauczyciele stosują w swojej pracy aktywizujące metody i formy pracy, które pobudzają twórczą aktywność dzieci i motywują je do działania.

 

 

 

 

 

 

Raport z ewaluacji wewnętrznej 2012/2013

Przedmiot ewaluacji:

„Wymaganie 4.1. Funkcjonuje współpraca w zespołach”.

Opracowała:  Małgorzata Zygier-Urbaniak

 

SPIS TREŚCI:

I. Strona tytułowa

II. Wprowadzenie

1. Cel ewaluacji

2. Metody zastosowane w ewaluacji

3. Organizacja zbierania informacji

III. Prezentacja wyników, wniosków oraz rekomendacji

IV. Ocena ewaluacji oraz analiza stopnia realizacji

V. Załączniki

- Raporty cząstkowe

- Raport z analizy ankiet do rodziców

- Raport z analizy ankiet do nauczycieli

- Kwestionariusz ankiety do rodziców

- Kwestionariusz ankiety do nauczycieli

Wprowadzenie

Prezentowany raport jest rezultatem ewaluacji wewnętrznej przeprowadzonej w Przedszkolu Publicznym Nr 1 przez zespół nauczycieli. Wychodząc z założenia, że ewaluacja jest zaplanowanym i podporządkowanym pewnym rygorom metodologicznym procesem, polegającym na zbieraniu oraz przetwarzaniu, informacji o warunkach, przebiegu i skuteczności działań placówki. Traktowaliśmy podejmowane działania jako formę samooceny pracy naszego przedszkola w wyniku której określiliśmy kierunki do dalszej pracy.

Wykładnią do naszych działań w tym zakresie było Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 7 października 2009 roku w sprawie nadzoru pedagogicznego w którym zostały opisane wymagania stawiane przez państwo szkołom i placówkom oświatowym.

1. Cel ewaluacji:

Zebranie informacji i dokonanie analizy i oceny wpływu pracy zespołów nauczycieli na rzecz poprawy efektów pracy  przedszkola.

Zebranie informacji i dokonanie analizy udziału zespołów nauczycieli w realizacji zadań przedszkola.

 

2. Metody zastosowane w ewaluacji

Podstawową formą pozyskania informacji o badanym wymaganiu była ankieta, która została skierowana do nauczycieli oraz rodziców. Bardzo istotną metodą prowadzącą do uzyskania niezbędnej wiedzy była również analiza dokumentacji placówki. W ramach uzupełnienie pozyskanych informacji przeprowadzono wywiad z dyrektorem przedszkola, który stanowił bogate źródło informacji.

 

1. Organizacji zbierania informacji

Pierwszy krokiem było podjęcie decyzji, o zakresie ewaluacji wewnętrznej w bieżącym roku szkolnym. Na zebraniu Rady Pedagogicznej w dniu30.08.2012 roku po przeprowadzeniu dyskusji, podjęliśmy decyzję, że w bieżącym roku szkolnym poddamy ewaluacji wewnętrznej „Wymaganie 4.1. Funkcjonuje współpraca w zespołach”. Przy wyborze przedmiotu ewaluacji kierowaliśmy się wnioskami wynikającymi z podsumowania pracy wychowawczo-dydaktycznej, wnioskami z nadzoru pedagogicznego dyrektora, zadaniami wynikającymi z kierunków polityki oświatowej państwa. W dalszej części zebrania został powołany zespół do przeprowadzenia ewaluacji wewnętrznej w składzie:

1.Małgorzata Zygier – Urbaniak

2.Anna Smakowska-Kryszpin

3. Martyna Ejchelkraut

4.Grzegorz Gawroński

Omówione zostały również kompetencje i zadania członków zespołu. Kolejnym etapem działań podejmowanych  ramach ewaluacji wewnętrznej było określenie przedmiotu ewaluacji, poprzez postawienie celów badania. Planowane badanie miało służyć: Zebraniu informacji i dokonaniu analizy i oceny wpływu pracy zespołów nauczycieli na rzecz poprawy efektów pracy Przedszkola. Dyrektor przedszkola na zebraniu Rady Pedagogicznej w dniu 14.09.2012 roku przedstawił plan nadzoru pedagogicznego w którym zaprezentował przedmiot i cele ewaluacji oraz harmonogram działań w tym zakresie. Następnie zostały sporządzone raporty cząstkowe, z badania ankietowego  rodziców i nauczycieli oraz w końcowej fazie procesu badawczego sformułowanie wniosków, a także określenie rekomendacji.

HARMONOGRAM EWALUACJI WEWNĘTRZNEJ

Lp.

 

Etap ewaluacji

 

Terminy

Odpowiedzialni

1.

 

Wybór przedmiotu ewaluacji, określenie założeń ewaluacji. Powołanie zespołu ewaluacyjnego

 

30.08.2012r.

Dyrektor przedszkola

2.

 

Opracowanie projektów ewaluacyjnych

 

18.10.2012r.

Zespół do spraw ewaluacji

3.

 

Przyjęcie projektów ewaluacyjnych przez Radę Pedagogiczną

 

25.10.2012r.

Dyrektor przedszkola

4.

 

Realizacja projektów ewaluacyjnych: opracowanie narzędzi, zbieranie danych, prowadzenie badań, analiza i porządkowanie materiału badawczego

 

zgodnie z projektem ewaluacji

Realizatorzy poszczególnych badań, lider zespołu do spraw ewaluacji, koordynator

5.

Analiza zgromadzonych danych:

-pogrupowanie zebranych danych, analiza ilościowa i jakościowa

-wnioski i rekomendacje

III-IV.2013r.

Nauczyciele odpowiedzialni za poszczególne badania

6.

 

Opracowanie raportów cząstkowych z badań ankietowych rodziców i nauczycieli:

 

V.2013r.

Zespół do spraw ewaluacji

Dyrektor przedszkola

7.

 

Opracowanie wyników i wniosków do raportu końcowego.

Popularyzacja raportu.

-prezentacja wyników Radzie Pedagogicznej.

 

VI.2013r.

Dyrektor przedszkola, zespół do spraw ewaluacji

Wyznaczeni nauczyciele

 

Wyniki ewaluacji

Lp.

Pytania badawcze

Wyniki ewaluacji

Wnioski

Rekomendacje

 
 

1.

Jakie zespoły zadaniowe stałe i doraźne funkcjonują w przedszkolu?

 

W celu sprawnego funkcjonowania przedszkola  nauczyciele pracują w powołanych przez

dyrektora zespołach, zadaniowych , wychowawczym, profilaktycznym,

zespołach odpowiadających za opracowywanie dokumentacji przedszkola, zespołach ewaluacyjnych.

 Źródło: załącznik nr 1

Nauczyciele współdziałają ze sobą w realizacji przedsięwzięć na rzecz samorozwoju oraz

rozwoju dzieci i przedszkola w zespołach zadaniowych.

 

 

 

2.

W jaki sposób zostały powołane zespoły nauczycielskie?

Zespoły zadaniowe stałe i doraźne powoływane są przez dyrektora zgodnie z Procedurą powoływania i pracy zespołów zadaniowych w Przedszkolu Publicznym Nr 1

 

Źródło: załącznik nr 2

W przedszkolu funkcjonuje procedura zgodnie z którą powoływane są zespoły zadaniowe.

 

 

3.

W jakim zakresie zespoły przestrzegają procedury planowania, organizowania i dokumentowania?

Nauczyciele znają procedurą powoływania i pracy zespołów zadaniowych i w pełnym zakresie przestrzegają jej przy planowaniu, organizowaniu i dokumentowaniu pracy zespołów.

Źródło: załącznik nr 3

Nauczyciele umiejętnie planują, organizują i dokumentują współpracę zespołów na polu edukacyjnym

i wychowawczym;

 

Doskonalić umiejętności nauczycieli w zakresie planowania, organizowania i dokumentowania pracy zespołów zadaniowych.

 

4.

Jak przebiega analiza efektów realizowanych zadań przez zespoły stałe lub doraźne?

Nauczyciele wspólnie planują działania podejmowane w placówce oraz dokonują analizy efektów swojej pracy, opracowując harmonogramy działań i przygotowując sprawozdania z ich realizacji, wyciągają wnioski do dalszej pracy.

Źródło: załącznik nr 4

Analiza efektów realizowanych zadań przez zespoły zadaniowe przebiega systematycznie i planowo, nauczyciele wysoko oceniają skuteczność pracy zespołów w których pracują.

 

 

 

5.

W jakim stopniu praca zespołów przyczynia się do podnoszenia efektów pracy przedszkola?

Rodzice i nauczyciele zdecydowanie uważają, że działalność przedszkola to rezultat wspólnego planowania pracy nauczycieli, zaistniałe problemy rozwiązywane są wspólnie przez dyrektora i nauczycieli.  Powstałe problemy są rozwiązywane skutecznie.

Źródło: załącznik nr 5

Zintegrowane działania nauczycieli w zakresie organizacji procesów edukacyjnych

sprzyjają podnoszeniu efektów wychowania i nauczania.

 

 

 

..................................................................................................................................................................................

Raport z ewaluacji wewnętrznej

Obszar 1. Efekty działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej przedszkola

 

Wymaganie 1.3 Respektowane są normy społeczne

 

Raport opracowała: Anna Cekała

                                                                                                                                                    

 

SPIS TREŚCI:

I.Strona tytułowa

II.Wprowadzenie

1. Cel ewaluacji

2. Metody zastosowane w ewaluacji

3. Organizacja zbierania informacji

III. Prezentacja wyników, wniosków oraz rekomendacji

IV. Załączniki

- Raporty cząstkowe

- Raport z analizy ankiet do rodziców

- Raport z analizy ankiet do nauczycieli

- Raport z analizy wywiadu fokusowego

 

II.  WPROWADZENIE

Prezentowany raport jest rezultatem ewaluacji wewnętrznej przeprowadzonej w przedszkolu przez zespół nauczycieli.

Ewaluacja jest zaplanowanym i podporządkowanym pewnym regułom metodologicznym procesem, polegającym na zbieraniu oraz przetwarzaniu informacji o warunkach, przebiegu i skuteczności działań placówki.

 

Wykładnią do naszych działań w tym zakresie było Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 7 października 2009 roku w sprawie nadzoru pedagogicznego, w który zostały opisane wymagania stawiane przez państwo placówkom oświatowym.

 

Wymagania stawiane przez państwo przedszkolom podzielone zostały na cztery obszary:

·  Efekty działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej  oraz innej działalności statutowej przedszkola.

· Procesy zachodzące w przedszkolu.

· Funkcjonowanie przedszkola w środowisku lokalnym.

· Zarządzanie przedszkolem.

Na zebraniu Rady Pedagogicznej we września 2012 roku po przedstawieniu przez dyrektora przedszkola, Annę Kamińską, kierunków polityki oświatowej państwa do realizacji w roku szkolnym 2012/2013 podjęliśmy decyzję, że w bieżącym roku szkolnym poddamy ewaluacji wewnętrznej wybrane zagadnienie z Obszaru 1. Efekty działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej przedszkola

Wymaganie 1.3. Respektowane są normy społeczne

Przy wyborze przedmiotu ewaluacji kierowaliśmy się zadaniami wynikającymi z kierunków polityki oświatowej  państwa, widzieliśmy również potrzebę bliższej analizy i oceny poczucia bezpieczeństwa dzieci w  przedszkolu oraz efektów podejmowanych działań z zakresie kształtowania pożądanych postaw u dzieci a także ocenę współpracy z rodzicami, instytucjami i organizacjami wspierającymi przedszkole w zakresie bezpieczeństwa.

 

1.     Cel ewaluacji

1. Zebranie informacji i dokonanie analizy poczucia bezpieczeństwa uczniów w przedszkolu.

2. Zebranie informacji i dokonanie oceny efektów podejmowanych działań w zakresie kształtowania pożądanych postaw w przedszkolu.

2.     Metody zastosowane w ewaluacji

Aby dokonać ewaluacji obranego obszaru zespół ewaluacyjny wykorzystał następujące metody badań :

·        Ankieta skierowana do rodziców

·        Ankieta skierowana do nauczycieli

·        Analiza dokumentacji przedszkola

·        Wywiad fokusowy z dziećmi

   Wykorzystane metody badań dały nam odpowiedź na postawione w projekcie pytania badawcze.

3.     Organizacji zbierania informacji

Na wrześniowym zebraniu Rady Pedagogicznej dyrektor przedszkola, Anna Kamińska powołała zespół do przeprowadzenia ewaluacji wewnętrznej z Obszaru 1, w skład którego weszli: Anna Cekała, Jolanta Łukaszewicz i Renata Gronostajska.  Działania zespołu podejmowane w ramach ewaluacji wewnętrznej prowadzone były zgodnie z przyjętym harmonogramem.

Zespół pracował wg następującego harmonogramu:

Lp.

Miesiąc

Rodzaj przeprowadzonych czynności

1.

Październik- Grudzień

Opracowanie projektu ewaluacji wewnętrznej

2.

Luty- Marzec

Konstruowanie narzędzi badawczych

3.

Kwiecień

Zbieranie danych

4.

Maj

Analiza danych i opracowanie raportu cząstkowego

5.

Czerwiec

Przeprowadzenie koniecznych działań wynikających z ewaluacji, modyfikacja planów

6.

Czerwiec

Opracowanie wyników i wniosków do raportu końcowego

 

 

III. Prezentacja wyników, wniosków oraz rekomendacji.

Lp.

Kryteria ewaluacji/ pytania badawcze

Wyniki ewaluacji

Wnioski

Rekomendacje

 
 

1.

W jaki sposób baza techniczna sprzyja bezpieczeństwu?

 

 

Stan techniczny  sprzętu bazy i urządzeń w placówce sprzyja bezpieczeństwu dzieci.

Źródło : Załącznik nr 1

 

Wyposażenie sal oraz sprzęt techniczny znajdujący się na terenie przedszkola spełnia określone normy i posiada wymagane atesty.

 

 

2.

Jak oceniają  dzieci swoje poczucie bezpieczeństwo w przedszkolu?

Dzieci czują się bezpiecznie w przedszkolu.

Źródło: Załącznik nr 2

Dzieci pozytywnie oceniają stan techniczny przedszkola.

 

Według badania opinii dzieci oraz nauczycieli wszyscy wychowankowie czują się bezpiecznie w przedszkolu.

 

 

3.

Jak oceniają rodzice poczucie bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu?

 

 

 Rodzice  wysoko oceniają poczucie bezpieczeństwa  dzieci w przedszkolu.

Źródło: Załącznik nr 3

 

Rodzice bardzo wysoko oceniają bezpieczeństwo dzieci w przedszkolu.

 

 

 

4.

 

Jakie działania podejmuje przedszkole  w zakresie rozpoznawania poczucia bezpieczeństwa dzieci?

 

 

Przedszkole podejmuje działania służące rozpoznawaniu  i zapewnieniu poczucia bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu.

Źródło: Załącznik nr 4

 

Nauczyciele podejmują wiele działań mających wpływ na  zwiększenie poczucia bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu.

 

 

5.

W jaki sposób dzieci zapoznawane są z zasadami obowiązującymi w przedszkolu i kryteriami oceny panującymi w tym zakresie?

 

Nauczyciele zapoznają dzieci z zasadami obowiązującymi w przedszkolu głównie poprzez zawieranie kontraktów grupowych, przedstawianie pozytywnych wzorców zachowania, przygotowywanie i udział dzieci w uroczystościach i  spotkaniach z ciekawymi ludźmi, zabawy tematyczne, dramowe.

Wszyscy nauczyciele podejmują odpowiednie działania służące kształtowaniu pożądanych postaw i zachowań  dzieci w przedszkolu.

Źródło: Załącznik nr 5

 

Dzieci zapoznawane są z zasadami obowiązującymi w przedszkolu oraz kryteriami nagradzania.

Występuje bardzo wysoka świadomość dzieci dotycząca oczekiwanych zachowań w przedszkolu.

 

Opracować system kar i nagród.

 

6.

Jakie działania podejmuje przedszkole w zakresie identyfikacji i eliminowania zagrożeń?

 

 

By zidentyfikować i wyeliminować zagrożenia w przedszkolu prowadzane są kontrole PPoż, szkolenia oraz ćwiczenia ewakuacyjne z udziałem dzieci. Nawiązywana jest także ścisła współpraca z Poradnią Psychologiczno- pedagogiczną.

Źródło: Załącznik nr 6

 

W przedszkolu podejmuje się różnorodne działania w celu identyfikacji i eliminowania zagrożeń.

   

7.

Jakie działania podejmuje przedszkole w celu wzmocnienia pożądanych zachowań dzieci?

 

Przedszkole podejmuje wiele działań wzmacniających pozytywne zachowania dzieci.

Źródło: Załącznik nr 7

 

W ramach wzmacniania pozytywnych  zachowań dzieci przedszkole opracowuje i realizuje programy wspomagające oraz współpracuje z instytucjami.

   

8

Jaka jest skuteczność podejmowanych działań przez przedszkole w zakresie zapewnienia poczucia bezpieczeństwa?

Działania przedszkola w zakresie zwiększania bezpieczeństwa dzieci są trafne i  skuteczne. Świadczy o tym brak wypadków na terenie przedszkola oraz większa świadomość dzieci dotycząca prawidłowej reakcji w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia.

Źródło: Załącznik nr 8

W ostatnich latach w przedszkolu nie odnotowano żadnych wypadków.

Działania podejmowane przez przedszkole w zakresie zwiększenia poczucia bezpieczeństwa dzieci w placówce są skuteczne i przynoszą widoczne efekty w zachowaniu i myśleniu dzieci.

 

 

9.

W jakim zakresie rodzice angażują się w sprawy kształtowania pozytywnych postaw u dzieci?

Rodzice najczęściej angażują się w sprawy kształtowania pozytywnym postaw u dzieci poprzez częste rozmowy z nauczycielem na temat zachowania swojego dziecka  oraz ustalenie wspólnie z nauczycielem systemu motywującego dziecko do pozytywnych zachowań.                       

Źródło: Załącznik nr 9

 

Rodzice angażują się w sprawy kształtowania pozytywnych postaw u dzieci.

Angażować rodziców w sprawy kształtowania pozytywnych postaw u dzieci.

 

10.

Jakie działania we  współpracy z instytucjami podejmuje przedszkole by  zwiększyć poczucie bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu?

Współpraca z instytucjami i organizacjami przyczynia się do wzrostu poczucia bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu.

Źródło: Załącznik nr 10

Przedszkole podejmuje współpracę z instytucjami, w celu zwiększenia poczucia bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu.

Skuteczność  podejmowanych przez przedszkole działań przyczynia się do wzrostu bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu.

   

 

........................................................................................................................................................................................................

Raport z ewaluacji wewnętrznej

Obszar 2. Procesy zachodzące w przedszkolu

Wymaganie 2.1 : Przedszkole ma koncepcję pracy.

Raport opracowała:Aldona Wiktorzak

 

SPIS TREŚCI:

I.Strona tytułowa

II.Wprowadzenie

1. Cel ewaluacji

2. Metody zastosowane w ewaluacji

3. Organizacja zbierania informacji

III. Prezentacja wyników, wniosków oraz rekomendacji

IV. Ocena ewaluacji oraz analiza stopnia realizacji

V. Załączniki

- Raporty cząstkowe

- Raport z analizy ankiet do rodziców

- Raport z analizy ankiet do nauczycieli

- Kwestionariusz ankiety do rodziców

- Kwestionariusz ankiety do nauczycieli

I. WPROWADZENIE

 

Niniejszy raport jest wynikiem ewaluacji wewnętrznej przeprowadzonej w przedszkolu przez zespół nauczycieli. W ramach ewaluacji wewnętrznej w roku szkolnym 2012/201, został powołany zespół ewaluacyjny w składzie Aldona Wiktorzak (lider), Julia Dziekońska oraz Ewa Jurzak, który zajął się analizą wymagania: 2.1. Przedszkole ma koncepcję pracy. Wymaganie to jest bardzo ważne w funkcjonowaniu placówki, ponieważ koncepcja pracy jest dokumentem regulującym pracę przedszkola, określającym kierunki i działania priorytetowe. Szukając odpowiedzi na nurtujące nas pytania przeanalizowaliśmy i opracowaliśmy szereg pojęć w obrębie tego zagadnienia. Zgodnie z projektem ewaluacyjnym zespół opracował: kwestionariusz ankiety do rodziców i nauczycieli, a także zestawy zagadnień do analizy odpowiedniej dokumentacji. Zbieranie danych przebiegało zgodnie z terminami wyznaczonymi w projekcie.

1.      Cel ewaluacji

Celem ewaluacji było pozyskanie wiedzy i uzyskanie informacji o spełnieniu przez placówkę wymagania 2.1 Przedszkole ma koncepcję pracy

2.      Metody zastosowane w ewaluacji

Podstawową formą pozyskania informacji o badanym wymaganiu była ankieta, która została skierowana do nauczycieli oraz rodziców. Bardzo istotną metodą prowadzącą do uzyskania niezbędnej wiedzy była również analiza dokumentacji placówki. W ramach uzupełnienie pozyskanych informacji przeprowadzono rozmowy indywidualne z rodzicami, które stanowił bogate źródło informacji.

 

3.      Organizacji zbierania informacji

Na zebraniu Rady Pedagogicznej z dnia 30.08.2012r. został powołany przez dyrektora przedszkola Panią Annę Kamińską zespół ewaluacyjny w składzie: Aldona Wiktorzak, Ewa Jurzak oraz Julia Dziekońska. Spotkania zespołu ewaluacyjnego odbywały się w miarę potrzeb, w tym czasie zespół opracował: projekt ewaluacyjny, analizował źródła informacji, ustalił metody oraz narzędzia niezbędne do procesu badawczego. Następnie zostały przygotowane raporty cząstkowe, podsumowanie ankiet do rodziców i nauczycieli oraz w końcowej fazie procesu badawczego sformułowanie wniosków, a także określenie rekomendacji.

 

Zespół pracował wg następującego harmonogramu:

Lp.

Miesiąc

Rodzaj przeprowadzonych czynności

1.

Wrzesień

Powołanie zespołu ewaluacyjnego

2.

Październik

 Opracowanie projektu ewaluacji

3.

Listopad-Styczeń

Konstruowanie narzędzi badawczych

4.

Luty -Marzec

Zbieranie danych

5.

Kwiecień – Maj

Analiza danych i opracowanie raportów cząstkowych

6.

Czerwiec

Opracowanie wyników i wniosków do raportu końcowego

 

Prezentacja wyników:      

Lp.

Pytania badawcze

Wyniki ewaluacji

Wnioski

Rekomendacje

 
 

1.

W jaki sposób przedszkole pozyskuje informacje na temat potrzeb rozwojowych dzieci?

Informacje dotyczące potrzeb rozwojowych dzieci pozyskiwane są dzięki prowadzeniu dwa razy w roku obserwacji dzieci młodszych oraz diagnozy dzieci starszych. Bardzo istotnym źródłem informacji są również rozmowy indywidualne prowadzone z rodzicami.

 Źródło: załącznik nr 1

W przedszkolu wiadomości dotyczące potrzeb rozwojowych dzieci pozyskuje się poprzez prowadzenie obserwacji i diagnoz oraz indywidualnych rozmów z rodzicami.

 

 

2.

W jaki sposób przedszkole zbiera informacje na temat potrzeb i oczekiwań rodziców?

 

W przedszkolu informacje dotyczące potrzeb i oczekiwań rodziców pozyskiwane są za pomocą badania ankietowego. Jak również zbierane są w trakcie trwania rozmów indywidualnych, zebrań grupowych czy tez konsultacji (dyżurów) nauczycieli poza godzinami pracy.

Źródło: załącznik nr 2

 

Najbogatszym źródłem informacji na temat potrzeb i oczekiwań rodziców jest badanie ankietowe prowadzone, co roku w placówce.

 

 

3.

Czy przedszkole wykorzystuje zebrane opinie w procesie modyfikowania koncepcji swojej pracy?

 

Przedszkole bierze pod uwagę potrzeby rozwojowe dzieci oraz potrzeby i oczekiwania rodziców, w razie konieczności modyfikowania koncepcji pracy.

Źródło: załącznik nr 3

W procesie modyfikacji koncepcji pracy wykorzystywane są opinie rodziców oraz potrzeby rozwojowe dzieci.

 

 

 

4.

W jaki sposób nauczyciele i rodzice są zapoznawani z koncepcją pracy przedszkola?

Nauczyciele są zapoznawani z koncepcją pacy przedszkola na posiedzeniu Rady Pedagogicznej oraz posiadają egzemplarz w swojej dokumentacji. Rodzicom koncepcja pracy przedszkola przedstawiania jest na zebraniach grupowych na początku roku szkolnego. Znaczna część rodziców zapoznaje się z dokumentem, który jest również dostępny na stronie internetowej przedszkola.

Źródło: załącznik nr 4

Rodzice są zapoznawani z koncepcją pracy przedszkola na zebraniach grupowych oraz za pomocą strony internetowej przedszkola.

 

 

5.

Jakie działania są podejmowane w celu realizacji koncepcji pracy przedszkola?

Rodzice w celu realizacji koncepcji pracy angażują się w życie przedszkola poprzez:

- udział w uroczystościach

- pomoc przy wyjazdach i wycieczkach poza teren przedszkola

- inicjowanie różnego rodzaju działań w środowisku lokalnym np. wizyta w miejscu pracy

- przeprowadzanie zajęć np. dentysta

- udział w akcji „Czytające Przedszkole”

- zorganizowanie przedstawienia dla dzieci

Źródło: załącznik nr 5

Rodzice w ramach realizacji koncepcji pracy biorą udział w uroczystościach przedszkolnych.

 

 

 

 

6.

W jakim stopniu rodzice akceptują koncepcję pracy przedszkola?

 

Z przeprowadzonych badań wynik, iż rodzice w całości akceptują obowiązującą koncepcję pracy przedszkola.

 

Źródło: załącznik nr 6

Zdecydowana większość rodziców w całości akceptują obowiązującą koncepcję pracy przedszkola.

Podejmować wspólne działania nauczycieli i rodziców w celu realizacji koncepcji pracy przedszkola.

 

 

 

Raport z ewaluacji wewnętrznej rok szkolny 2011/2012

 

Obszar 2. Procesy zachodzące w przedszkolu

Wymaganie 3.4. Rodzice są partnerami przedszkola

Raport opracowała: Anna Cekała

 
 

SPIS TREŚCI:

I.Strona tytułowa

II.Wprowadzenie

1. Cel ewaluacji

2. Metody zastosowane w ewaluacji

3. Organizacja zbierania informacji

III. Prezentacja wyników, wniosków oraz rekomendacji

IV. Ocena ewaluacji oraz analiza stopnia realizacji

V. Załączniki

- Raporty cząstkowe

- Raport z analizy ankiet do rodziców

- Raport z analizy ankiet do nauczycieli

 

     II. WPROWADZENIE

 

Prezentowany raport jest rezultatem ewaluacji wewnętrznej przeprowadzonej w przedszkolu przez zespół nauczycieli.

Ewaluacja jest zaplanowanym i podporządkowanym pewnym regułom metodologicznym procesem, polegającym na zbieraniu oraz przetwarzaniu informacji o warunkach, przebiegu i skuteczności działań placówki.

Wykładnią do naszych działań w tym zakresie było Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 7 października 2009 roku w sprawie nadzoru pedagogicznego, w który zostały opisane wymagania stawiane przez państwo placówkom oświatowym.

Wymagania stawiane przez państwo przedszkolom podzielone zostały na cztery obszary:

·        Efekty działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej  oraz innej działalności statutowej przedszkola.

·        Procesy zachodzące w przedszkolu.

·        Funkcjonowanie przedszkola w środowisku lokalnym.

·        Zarządzanie przedszkolem.

Na zebraniu Rady Pedagogicznej w dniu 14 września 2011 roku po przedstawieniu przez dyrektora przedszkola, Annę Kamińską, kierunków polityki oświatowej państwa do realizacji w roku szkolnym 2011/2012 podjęliśmy decyzję, że w bieżącym roku szkolnym poddamy ewaluacji wewnętrznej wybrane zagadnienie z Obszaru 3. Funkcjonowanie przedszkola w środowisku lokalnym:

Wymaganie 3.4. Rodzice są partnerami przedszkola

Przy wyborze przedmiotu ewaluacji kierowaliśmy się zadaniami wynikającymi z kierunków polityki oświatowej  państwa, widzieliśmy również potrzebę bliższej analizy i oceny współpracy przedszkola z rodzicami, a zwłaszcza działań podejmowanych przez nauczycieli, w których uczestniczą rodzice, sposobów wspierania rodziców w wychowaniu dzieci, pozyskiwania opinii i uwzględniania potrzeb rodziców w dalszej pracy dydaktyczno- wychowawczej.

1.     Cel ewaluacji

Celem ewaluacji było zebranie informacji i dokonanie oceny tego, jak wygląda współpraca przedszkola z rodzicami.

2.     Metody zastosowane w ewaluacji

Aby dokonać ewaluacji obranego obszaru zespół ewaluacyjny wykorzystał następujące metody badań :

·        Ankieta skierowana do rodziców

·        Ankieta skierowana do nauczycieli

·        Analiza dokumentacji przedszkola

Wykorzystane metody badań dały nam odpowiedź na postawione w projekcie pytania badawcze.

 

3.     Organizacji zbierania informacji

Na wrześniowym zebraniu Rady Pedagogicznej dyrektor przedszkola, Anna Kamińska powołała zespół do przeprowadzenia ewaluacji wewnętrznej z Obszaru 3, w skład którego weszli: Anna Cekała, Małgorzata Zygier –Urbaniak, Ewelina Karwowska, Jolanta Łukaszewicz i Grzegorz Gawroński. Działania zespołu podejmowane w ramach ewaluacji wewnętrznej prowadzone były zgodnie z przyjętym harmonogramem.

Zespół pracował wg następującego harmonogramu:

Lp.

Miesiąc

Rodzaj przeprowadzonych czynności

1.

Październik- Grudzień

Opracowanie projektu ewaluacji wewnętrznej

2.

Luty- Marzec

Konstruowanie narzędzi badawczych

3.

Kwiecień

Zbieranie danych

4.

Maj

Analiza danych i opracowanie raportu cząstkowego

5.

Czerwiec

Przeprowadzenie koniecznych działań wynikających z ewaluacji, modyfikacja planów

6.

Czerwiec

Opracowanie wyników i wniosków do raportu końcowego

 

III.              Prezentacja wyników, wniosków oraz rekomendacji.

Lp.

Kryteria ewaluacji/ pytania badawcze

Wyniki ewaluacji

Wnioski

Rekomendacje

 
 

1.

W jaki sposób przedszkole pozyskuje opinię rodziców na temat swojej pracy?

 Przedszkola bada opinię rodziców na temat swojej pracy. Głównym źródłem pozyskiwania opinii rodziców na temat pracy przedszkola jest ankieta.

 Brak dokumentacji potwierdzającej wykorzystywanie przez przedszkole opinii rodziców.

Źródło : Złącznik nr 1

Przedszkole, co roku bada opinię rodziców na temat swojej pracy wystosowując do rodziców kwestionariusz ankiety.

Zastosować w badaniu opinii rodziców na temat pracy przedszkola metod badawczych takich jak: wywiad, rozmowa.

 

 

2.

W  jaki sposób przedszkole wspiera rodziców w wychowaniu dzieci?

W latach 2009/2010; 20210/2011, oraz w roku szkolnym 2011/2012 zorganizowano spotkania ze specjalistami w celu wspierania rodziców i pomocy im w rozwiązywaniu problemów wychowawczych.  Prowadzone są co roku zajęcia otwarte dla rodziców we wszystkich grupach wiekowych.  Nauczyciele informują rodziców o problemach, kłopotach a także sukcesach dzieci w kontaktach indywidualnych.

W latach 2009/2010 i 2010/2011 nauczyciele dokonywali dokumentowania kontaktów indywidualnych z rodzicami w dziennikach. Zapisy prowadzone są niesystematycznie i tylko w niektórych grupach.

W roku szkolnym 2011/2012 dzienniki wszystkich grup zawierają kartę kontaktów indywidualnych. Nauczyciele dokumentują kontakty indywidualne .

 

Źródło: Załącznik nr 2

Przedszkole wspiera rodziców w wychowaniu dzieci informując na bieżąco o kłopotach i sukcesach dzieci, organizując zajęcia otwarte i spotkania ze specjalistami, rozmowy indywidualne, objęcie pomocą psychologiczno – pedagogiczną dzieci tego wymagające.

Podejmować działania wspierające rodziców w procesie wychowawczym poprzez organizowanie warsztatów dla rodziców w poszczególnych grupach.

 

Systematycznie prowadzić karty indywidualnych kontaktów z rodzicami we wszystkich grupach wiekowych.

 

 

3.

 

W jakich działaniach przedszkola uczestniczą rodzice?

 

 

Rodzice zawsze informowani są o możliwościach współpracy z przedszkolem na zebraniach, podczas indywidualnych kontaktów z rodzicami oraz poprzez informacje zawieszane na tablicach informacyjnych i stronie internetowej przedszkola, dzięki czemu uczestniczą w wielu działaniach podejmowanych przez przedszkole. Najczęściej i najchętniej rodzice biorą udział w uroczystościach i imprezach okolicznościowych, akcjach charytatywnych, spotkaniach z psychologiem, zajęciach otwartych i przedstawieniach teatralnych. W tym roku po raz pierwszy rodzice wzięli udział w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”

Źródło: Załącznik nr 3

 

Przedszkole zawsze angażuje rodziców w działania na rzecz dzieci i placówki co sprzyja polepszeniu współpracy przedszkola z rodzicami. Rodzice najchętniej biorą udział w uroczystościach, zajęciach otwartych, spotkaniach ze specjalistami z poradni Psychologiczno- pedagogicznej i akcjach charytatywnych.

 

 

Motywować rodziców do działań na rzecz przedszkola.

 

4.

 

W jaki sposób przedszkole uwzględnia w swojej pracy potrzeby i oczekiwania rodziców?

 

 

Potrzeby i oczekiwania rodziców są uwzględniane w pracy przedszkola w miarę możliwości finansowych i organizacyjnych. Zmodernizowano plac przedszkolny tak, aby dzieci nie były narażone na niebezpieczeństwo. Część sal przedszkolnych wyposażone zostały w nowe, funkcjonalne i estetyczne meble, stoliki i krzesełka. Uwzględniając oczekiwania rodziców wprowadzono dodatkowe zajęcia z tańca. Zajęcia otwarte dla rodziców odbywały się dwa razy w roku w każdej grupie wiekowej. Wydłużono czas pracy placówki.

 

Źródło: Załącznik nr 4

 

Przedszkole co roku bada potrzeby i oczekiwania rodziców, które w miarę możliwości finansowych i organizacyjnych uwzględnia w swojej pracy.

 

Modyfikować narzędzia do  badań potrzeb i oczekiwań rodziców.

W miarę możliwości finansowych:

- doposażyć pozostałe sale w odpowiednie, estetyczne meble, stoliki i krzesełka dla dzieci:

-wzbogacić plac zabaw w odpowiednie do wieku dzieci urządzenia i zabawki.

 

 

IV.              Ocena ewaluacji oraz analiza stopnia realizacji

Nasze wewnętrzne badanie doprowadziło do określenia poziomu spełnienia wybranych wymagań, które przedszkole może spełnić na pięciu poziomach:

1)    poziom A – oznaczający bardzo wysoki stopień wypełniania wymagania przez szkołę lub placówkę;

2)    poziom B – oznaczający wysoki stopień wypełniania wymagania przez szkołę lub placówkę;

3)    poziom C – oznaczający średni stopień wypełniania wymagania przez szkołę lub placówkę;

4)    poziom D – oznaczający podstawowy stopień wypełniania wymagania przez szkołę lub placówkę;

5)    poziom E – oznaczający niski stopień wypełniania wymagania przez szkołę lub placówkę.

Lp.

Kryterium ewaluacji

Ocena

Sugerowany stopień spełnienie od A do E

Zadowalająca

Niezadowalająca – zadanie wymaga jeszcze pracy

Zadanie wymaga natychmiastowych działań naprawczych

1.

Przedszkole pozyskuje opinię rodziców na temat swojej pracy.

+

 

 

B

2.

Przedszkole wspiera rodziców wychowaniu dzieci.

+

 

 

A

3.

Rodzice uczestniczą w wielu działaniach podejmowanych przez przedszkole.

+

 

 

A

4.

Przedszkole uwzględnia w swojej pracy potrzeby i oczekiwania rodziców.

+

 

 

A

 

 

...............................................................................................

 

Raport z ewaluacji wewnętrznej

Obszar 2. Procesy zachodzące w przedszkolu

Wymaganie 2.3 : Procesy wspomagania rozwoju i edukacji dzieci mają charakter zorganizowany.

Raport opracowała:Aldona Wojewoda

 

Łomża –czerwiec- 2012 rok

SPIS TREŚCI:

 

I. Strona tytułowa

II. Wprowadzenie

1. Cel ewaluacji

2. Metody zastosowane w ewaluacji

3. Organizacja zbierania informacji

III. Prezentacja wyników, wniosków oraz rekomendacji

IV. Ocena ewaluacji oraz analiza stopnia realizacji

V. Załączniki

- Raporty cząstkowe

- Raport z analizy ankiet do rodziców

- Raport z analizy ankiet do nauczycieli

- Kwestionariusz wywiadu z Dyrektorem Przedszkola Publicznego Nr 1 w Łomży

- Kwestionariusz ankiety dla rodziców

- Kwestionariusz ankiety dla nauczycieli

 

I. WPROWADZENIE

  W bieżącym roku szkolnym 2011/2012 w ramach ewaluacji wewnętrznej zajmowaliśmy się analizą wymagania: 2.3 Procesy wspomagania rozwoju i edukacji dzieci mają charakter zorganizowany. Uważamy, iż procesy dotyczące rozwoju i edukacji dzieci powinny być odpowiednio zaplanowane, gdyż ich charakter wpływa na rozwoju dzieci. Szukając odpowiedzi na nurtujące nas pytania przeanalizowaliśmy i opracowaliśmy szereg pojęć w obrębie tego zagadnienia. Zgodnie z projektem ewaluacyjnym zespół opracował: kwestionariusz ankiety do rodziców i nauczycieli, a także zestawy zagadnień do analizy odpowiedniej dokumentacji. Zbieranie danych przebiegało zgodnie z terminami wyznaczonymi w projekcie.

 

1.     Cel ewaluacji

Celem ewaluacji było pozyskanie wiedzy i uzyskanie informacji o spełnieniu przez placówkę wymagania 2.3 Procesy wspomagania rozwoju i edukacji dzieci mają charakter zorganizowany.

 

2.      Metody zastosowane w ewaluacji

Podstawową formą pozyskania informacji o badanym wymaganiu była ankieta, która została skierowana do nauczycieli oraz rodziców. Bardzo istotną metodą prowadzącą do uzyskania niezbędnej wiedzy była analiza dokumentacji placówki. Został również przeprowadzony wywiad z dyrektorem przedszkola, który stanowił również bogate źródło informacji.

 

3.      Organizacji zbierania informacji

Prezentowany raport jest rezultatem ewaluacji wewnętrznej przeprowadzonej w przedszkolu przez zespół nauczycieli w składzie: Aldona Wojewoda, Dorota Kucisz, Ewa Jurzak oraz Julia Dziekońska, powołanym przez dyrektora przedszkola. Spotkania zespołu ewaluacyjnego odbywały się dwa razy w miesiącu. W tym czasie zespół opracował: projekt ewaluacyjny, analizował źródła informacji, ustalił metody oraz narzędzia niezbędne do procesu badawczego. Następnie zostały przygotowane raporty cząstkowe, podsumowanie ankiet do rodziców i nauczycieli oraz wywiadu z dyrektorem przedszkola.

 

Zespół pracował wg następującego harmonogramu:

 

Lp.

Miesiąc

Rodzaj przeprowadzonych czynności

1.

Wrzesień- Październik

Opracowanie planu ewaluacji

2.

Listopad-Styczeń

Konstruowanie narzędzi badawczych

3.

Luty

Organizacja zbierania danych

4.

Marzec-Kwiecień

Zbieranie danych

5.

Luty -Marzec

Analiza danych i opracowanie raportu cząstkowego

6.

Kwiecień –Maj

Przeprowadzenie koniecznych działań wynikających z ewaluacji, modyfikacja planów

7.

Czerwiec

Opracowanie wyników i wniosków do raportu końcowego

 

 

 

Prezentacja wyników:

Lp.

Kryteria ewaluacji/ pytanie badawcze

Wyniki ewaluacji

Wnioski

Rekomendacje

 
 

1.

Czy nauczyciele wdrażają zapisy podstawy programowej dotyczące zalecanych warunków i sposobu jej realizacji?

W przedszkolu wykorzystuje się zalecane warunki i sposoby realizacji podstawy programowej. Nauczyciele przestrzegają zasady 1/5 tygodniowego zagospodarowania czasu dziecka w przedszkolu, odpowiednio dokumentując to w dziennikach zajęć.  

Nauczyciele w swojej pracy przestrzegają zalecanych warunków i sposobu realizacji podstawy programowej.

Podstawa programowa wychowania przedszkolnego jest systematycznie wdrażana, przestrzegane są zalecane warunki i sposoby jej realizacji.

 

2.

W jaki sposób w przedszkolu przebiegają procesy wspomagania rozwoju i edukacji dzieci?

Wszystkie procesy związane ze wspomaganiem rozwoju i edukacją dzieci są odpowiednio planowane, w oparciu o dokumentację taką jak: podstawa programowa, program wychowania przedszkolnego oraz roczny plan pracy przedszkola. 

Procesy edukacyjne przebiegają w sposób zaplanowany.

Procesy wspomagania rozwoju i edukacji dzieci w przedszkolu przebiegają prawidłowo.

 

3.

W jaki sposób rozpoznawane są potrzeby i możliwości dziecka?

 

Potrzeby i możliwości dziecka rozpoznawane są dzięki przeprowadzaniu obserwacji (wstępnej i końcowej) dzieci młodszych oraz diagnozy gotowości szkolnej dzieci 5-6 letnich. Po przeprowadzeniu tych czynności nauczyciele przystępują do analizy wyników oraz ukierunkowania swojej pracy.

Dwa razy w roku nauczyciele przeprowadzają obserwacje w grupach 3-4 latków oraz diagnozy gotowości szkolnej dzieci 5-6 letnich.

Wdrażać wnioski z wyników obserwacje 3-4 latków oraz diagnozy 5-6 latków.

 

4.

W jaki sposób w przedszkolu przebiega praca z dzieckiem zdolnym oraz wspieranie dzieci z deficytami.

 

Po ustaleniu wniosków z obserwacji i diagnozy, tworzone są kierunki do dalszej pracy, które wyznaczają tor działania z dzieckiem zdolnym, a także stwarzanie okazji do niwelowania trudności, które zostały stwierdzone u dzieci z deficytami. W grupach 5-6 latków funkcjonują programy do pracy z dzieckiem przejawiającym pewne uzdolnienia Nauczyciele również tworzą plany pracy wyrównawczej, które służą wspieraniu dzieci z deficytami.

W przedszkolu rozwijane są zainteresowania i uzdolnienia dzieci poprzez organizowanie zajęć dodatkowych tj.: koło teatralne, zajęcia plastyczne, zajęcia umuzykalniające.

Objąć pomocą psychologiczno-pedagogiczną dzieci przejawiające uzdolnienia.

 

5.

Czy dyrektor w ramach nadzoru pedagogicznego monitoruje wdrażanie podstawy programowej?

Dyrektor przedszkola w ramach nadzoru pedagogicznego prowadzi systematyczny monitoring wdrażania podstawy programowej oraz realizacji procesów edukacyjnych, co w dużym stopniu podnosi efektywność kształcenia. Najczęściej w ramach nadzoru pedagogicznego dokonuje obserwacji zajęć, hospitacji, kontroli dokumentacji.

Procesy wspomagania rozwoju i edukacji dzieci są systematycznie monitorowane przez dyrektora przedszkola.

Kontynuować formy monitorowania wdrażania podstawy programowej wychowania przedszkolnego.

 

 

 

Ocena ewaluacji oraz analiza stopnia spełnienia kryteriów

 

Lp.

Kryterium ewaluacji

Ocena

Sugerowany stopień spełnienie od A do E

Zadowalająca

Niezadowalająca – zadanie wymaga jeszcze pracy

Zadanie wymaga natychmiastowych działań naprawczych

1.

Przedszkole wykorzystuje zalecane warunki i sposoby realizacji podstawy programowej.

+

 

 

A

2.

Procesy edukacyjne są planowane.

+

 

 

A

3.

Potrzeby i możliwości dzieci są monitorowane dzięki przeprowadzaniu obserwacji i diagnozy.

+

 

 

A

4.

Wnioski z diagnozy i obserwacji służą do wyznaczenia kierunku pracy z dzieckiem zdolnym oraz dzieckiem z deficytami.

 

+

 

B

5.

Dyrektor w ramach nadzoru pedagogicznego monitoruje realizację podstawy programowej.

+

 

 

A

 

poziom A – oznaczający bardzo wysoki stopień wypełniania wymagania przez szkołę lub placówkę;
poziom B – oznaczający wysoki stopień wypełniania wymagania przez szkołę lub placówkę;
poziom C – oznaczający średni stopień wypełniania wymagania przez szkołę lub placówkę;
poziom D – oznaczający podstawowy stopień wypełniania wymagania przez szkołę lub placówkę;
poziom E – oznaczający niski stopień wypełniania wymagania przez szkołę lub placówkę. 

Napisz do nas

Jeśli masz jakieś pytania do naszego przedszkola, wyślij wiadomość przy użyciu formularza kontaktowego.
Imię*:
Nazwisko*:
Twój e-mail*:
Pytania, uwagi*:
Proszę przepisać tekst z obrazka*:
wczytywanie danych z serwera, proszę czekać
* oznacza pole wymagane