Nawigacja

Dokumenty

Procedury/Regulaminy

 

REGULAMIN

FUNKCJONOWANIA MONITORINGU WIZYJNEGO

Reg_monit_PP1.docx


...

REGULAMIN WYCIECZEK I SPACERÓW PP1:

 Regulamin_wycieczek_i_spacerow_PP1.pdf


 

REGULAMIN

IMPREZY „JEDYNECZKOWY BAL PIŻAMOWY”

PRZEDSZKOLE PUBLICZNE NR 1 W ŁOMŻY

 

1.     Impreza „Jedyneczkowy Bal Piżamowy”, zwana dalej „Balem Piżamowym”, jest wydarzeniem wpisanym na stałe do kalendarza imprez przedszkolnych, skierowanym do dzieci kończących edukację przedszkolną.

2.     Bal Piżamowy odbywa się z piątku na sobotę, w godzinach od 19.00 (w piątek) do 9.00
(w sobotę), w terminie uzgodnionym z Dyrektorem przedszkola.

3.     Nauczyciele (wychowawcy) dzieci uczestniczących w Balu Piżamowym przedstawiają Dyrektorowi z tygodniowym wyprzedzeniem:

1)    plan spotkania,

2)     wykaz produktów spożywczych potrzebnych do sporządzenia kolacji i śniadania lub gotowych potraw, planowanych do zakupienia przez rodziców.

4.     Bal Piżamowy dzieli się na dwa etapy:

1)    etap pierwszy: wspólna zabawa na świeżym powietrzu (np. zawody sportowe) lub w budynku przedszkola w przypadku złych warunków pogodowych, kolacja, dyskoteka, pokaz mody piżamowej, inne według potrzeb i pomysłów dzieci;

2)     etap drugi: nocowanie, poprzedzone np. czytaniem bajek, opowiadaniem historii przez dzieci, oglądaniem filmów, inne według potrzeb dzieci.

5.     Opiekę nad przedszkolakami sprawują nauczyciele grupy oraz pomoce nauczycieli.

6.     Po zakończeniu kolacji kadra przygotowuje miejsca do spania dla dzieci.

7.     Ustala się, że na każde 10 dzieci w nocy przypada 1 opiekun (nauczyciel, pomoc nauczyciela).

8.     W Balu Piżamowym mogą wziąć udział wszyscy 5-6-latkowie kończący w br. szkolnym przedszkole.

9.     Warunkiem uczestnictwa przedszkolaka w Balu Piżamowym jest dostarczenie pisemnej zgody rodziców na nocowanie dziecka w przedszkolu (prawnych opiekunów)
w wyznaczonym terminie.

10.  Brak pisemnej zgody rodziców (prawnych opiekunów) w wyznaczonym terminie jest równoznaczny z rezygnacją przedszkolaka z udziału w Balu Piżamowym.

11.  Na Bal Piżamowy przedszkolaki przynoszą ze sobą:

·        śpiwór lub koc, poduszkę,

·        piżamę lub wygodne rzeczy do spania,

·        materiały związane z realizacją programu imprezy, zaplanowanego przez wychowawców,

·        chętne dzieci ulubioną przytulankę.

12.  W trakcie Balu Piżamowego rodzice (prawni opiekunowie) przedszkolaków zobowiązują się do:

1)    zapewnienia możliwości kontaktu telefonicznego z nauczycielami (włączony telefon),

2)     natychmiastowego odebrania przedszkolaka z imprezy w przypadku jego złego samopoczucia, bądź niewłaściwego zachowani.

3)     odebrania dziecka w sobotę w godzinach 8.30 – 9.00.

13.  Obowiązkiem każdego rodzica (opiekuna prawnego) przedszkolaka uczestniczącego w Balu Piżamowym jest zapoznanie się z powyższym regulaminem i przestrzeganie jego zapisów.

 

                                                                                                                                                               Łomża, dnia …………………………….

 

ZGODA NA NOCOWANIE DZIECKA W PRZEDSZKOLU

                  Wyrażam zgodę na udział mojego dziecka ………………………………………………………………

                  w imprezie „Jedyneczkowy Bal Piżamowy”, która odbędzie się 18-19.06.2021 r. (w godz.19:00-9:00).

                  Jednocześnie oświadczam, że zapoznałem/-am się z regulaminem imprezy i zobowiązuję się do:

·                                 zapewnienia możliwości kontaktu telefonicznego z nauczycielami (włączony telefon),  natychmiastowego odebrania dziecka

                          z imprezy w razie jego niewłaściwego zachowania, złamania postanowień regulaminu imprezy bądź złego samopoczucia,

                                    odebrania dziecka najpóźniej o godzinie 9.00 w sobotę.

 

………………………………………………………….

podpisy rodziców/prawnych opiekunów

 

 

 

 

 

.........................................................................................................................................................................................................

Załącznik do Uchwały nr 4/2017/2018 Rady Pedagogicznej PP1 w Łomży

 

Procedura

 postępowania w przypadku stwierdzenia lub podejrzenia stosowania przemocy lub zachowań agresywnych w rodzinie dziecka

 

Podstawa prawna

  • Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.),
  • Na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku Prawo Oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59 ze zm.)
  • Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. Nr 180, poz. 1493 ze zm.),
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69, z 2009 r. Nr 139, poz. 1130, z 2010 r. Nr 215, poz. 1408, z 2011 r. Nr 161, poz. 968),
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 r. w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta”,
  • Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. Nr 88 poz. 553 ze zm.).
  1. Art. 304. 2 Kodeksu Postępowania Karnego Zgodnie z w/w art. instytucje państwowe samorządowe, które w związku ze swoją działalnością dowiedziały się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, są zobowiązane:

- niezwłocznie zawiadomić o tym prokuratora lub policję

- przedsięwziąć niezbędne czynności do czasu przybycia organu powołanego do ścigania lub do czasu wydania przez ten organ stosownego zarządzenia, aby nie dopuścić do zatarcia śladów i dowodów przestępstwa. Obowiązek ten obciąża dyrektora przedszkola, ponieważ jest on osobą pełniącą funkcję kierowniczą instytucji. Dyrektor powinien ramach podziału obowiązków zapewnić sobie przepływ informacji od podległych pracowników, aby zgłoszenie nastąpiło niezwłocznie i doszło do podjęcia niezbędnych czynności.

I.         Cel procedury

Procedura ma zagwarantować spełnienie wymagań określonych przepisami w sytuacji stwierdzenia zagrożenia życia dziecka, wobec którego jest stosowana przemoc w rodzinie lub które ma kontakt z zachowaniami agresywnymi.

II.        Zakres procedury

Procedura określa odpowiedzialność przedszkola jako instytucji oraz sposoby reagowania i zakres podejmowanych działań w ramach procedury „Niebieskiej Karty” w sytuacji zagrożenia życia dziecka.

III.      Uczestnicy postępowania – zakres odpowiedzialności

1. Rodzice (opiekunowie prawni): w przypadku podejrzenia stosowania w rodzinie przemocy wobec dziecka czynności podejmowane i realizowane w ramach procedury, zwane dalej działaniami, przeprowadza się w obecności rodzica (opiekuna prawnego).

2. Nauczyciele (w tym specjaliści): na nauczycielach przedszkola pracujących z dziećmi spoczywa szczególny obowiązek reagowania na wszelkie przypadki zagrożenia życia dziecka, wobec którego jest stosowana przemoc w rodzinie.

3.  Dyrektor: jest zobowiązany do udzielenia osobie, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, kompleksowej pomocy, mającej na celu poprawę sytuacji. Zapewnia dzieciom i pracownikom pełne poczucie bezpieczeństwa, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

IV.       Opis procedury

1. Zadania i rola Przedszkola Publicznego nr 1 w Łomży w świetle obowiązujących przepisów:

1) W sytuacjach drastycznych, jak przemoc wobec dziecka, wykorzystanie seksualne, rażące naruszenie prawa, zagrożenie dla życia i zdrowia dziecka, prawo nie pozwala na dowolność i zdanie się na własne odczucia. Stosowne przepisy stanowią o tzw. społecznym bądź prawnym obowiązku powiadomienia. Każdy, komu znane jest zdarzenie zagrażające dobru dziecka lub działanie rodziców na jego szkodę, jest zobowiązany powiadomić o tym sąd.

2) Obowiązek ten spoczywa w szczególności na urzędach administracji publicznej, takich jak urzędy stanu cywilnego, sąd, policja, placówki oświatowe, szkoły, urzędy państwowe i samorządowe, prokuratura, opiekunowie społeczni, placówki i instytucje zajmujące się pomocą dziecku i rodzinie, które otrzymały taką informację w związku ze swoją działalnością.

3) Na pracownikach instytucji publicznych i niepublicznych pracujących z dziećmi spoczywa szczególny obowiązek reagowania na wszelkie przypadki zagrożenia dziecka bądź zagrożenia innych ze strony dzieci.

4) Jeśli nauczyciel/wychowaca/pracownik nie pedagogiczny, jest świadkiem wyrządzania krzywdy dziecku uczęszczającemu/przebywającemu do Przedszkola Publicznego nr 1                     w Łomży (zał. 4) w trakcie pracy/poza pracą w obrębie placówki/ poza placówką, zobowiązany jest niezwłocznie zainterweniować w obronie dziecka. Jeśli sytuacja stwarza możliwość zawiadomienia odpowiednich służb, pracownik powinien to uczynić.

5) Wszczęcie procedury „Niebieska Karta” następuje przez wypełnienie formularza „Niebieska Karta” w przypadku powzięcia, w toku prowadzonych czynności służbowych lub zawodowych, podejrzenia o stosowaniu przemocy wobec członków rodziny lub w wyniku zgłoszenia dokonanego przez członka rodziny lub przez osobę będącą świadkiem przemocy w rodzinie. Wszczęcie procedury następuje przez wypełnienie formularza „Niebieska Karta – A” przez przedstawiciela jednego z podmiotów wymienionych w art. 9d ust. 2 Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie np. dyrektor przedszkola, nauczyciel, w obecności osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie.

6) Wzór formularza „Niebieska Karta – A” stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.

7) W przypadku braku możliwości wypełnienia formularza „Niebieska Karta – A” z uwagi na nieobecność osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, ze względu na stan jej zdrowia lub zagrożenie jej życia lub zdrowia, wypełnienie formularza „Niebieska Karta – A” następuje niezwłocznie po nawiązaniu bezpośredniego kontaktu z tą osobą lub po ustaniu przyczyny uniemożliwiającej jego wypełnienie. W przypadku gdy nawiązanie bezpośredniego kontaktu z osobą, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, jest niemożliwe, wypełnienie formularza „Niebieska Karta – A” następuje bez udziału tej osoby.

8)  Wszczynając procedurę, podejmuje się działania interwencyjne mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobie, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie.

9)  Rozmowę z osobą, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, przeprowadza się w warunkach gwarantujących swobodę wypowiedzi i poszanowania godności tej osoby oraz zapewniających jej bezpieczeństwo.

10)  W przypadku podejrzenia stosowania przemocy w rodzinie wobec dziecka czynności podejmowane i realizowane w ramach procedury, zwane dalej działaniami, przeprowadza się w obecności rodzica, opiekuna prawnego lub faktycznego.

11)  Jeżeli osobami, wobec których istnieje podejrzenie, że stosują przemoc w rodzinie wobec dziecka, są rodzice, opiekunowie prawni lub faktyczni, działania z udziałem dziecka przeprowadza się w obecności pełnoletniej osoby najbliższej w rozumieniu art. 115 § 11 Ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny, zwanej dalej osobą najbliższą.

12)  Działania z udziałem dziecka, co do którego istnieje podejrzenie, że jest dotknięte przemocą w rodzinie, powinny być prowadzone w miarę możliwości w obecności psychologa.

13)   Po wypełnieniu formularza „Niebieska Karta – A” osobie, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, przekazuje się formularz „Niebieska Karta – B”.

14)   Wzór formularza „Niebieska Karta – B” stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.

15)   Jeżeli osobą, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, jest dziecko, formularz „Niebieska Karta – B” przekazuje się rodzicowi, opiekunowi prawnemu lub faktycznemu albo osobie, która zgłosiła podejrzenie stosowania przemocy w rodzinie.

16)   Formularza „Niebieska Karta – B” nie przekazuje się osobie, wobec której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc w rodzinie.

17)  Przekazanie oryginału wypełnionego formularza „Niebieska Karta – A” do przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego następuje niezwłocznie, nie później niż w ciągu siedmiu dni od dnia wszczęcia procedury. Jeśli formularz ma zostać przekazany na określony adres pocztą, niezbędne jest potwierdzenie odbioru.

18)  Kopię wypełnionego formularza „Niebieska Karta – A” pozostawia się u wszczynającego procedurę.

19)   W ramach procedury przedstawiciel oświaty:

a)    podejmuje działania, o których mowa w rozporządzeniu, tj. udziela kompleksowych informacji o możliwościach uzyskania pomocy, w szczególności psychologicznej, prawnej, socjalnej i pedagogicznej, oraz wsparcia, w tym o instytucjach i podmiotach świadczących specjalistyczną pomoc na rzecz osób dotkniętych przemocą w rodzinie, możliwościach podjęcia dalszych działań mających na celu poprawę sytuacji osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie,

b)    organizuje niezwłocznie dostęp do pomocy medycznej, jeżeli wymaga tego stan zdrowia osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie,

c)  może prowadzić rozmowy z osobami, wobec których istnieje podejrzenie, że stosują przemoc w rodzinie, na temat konsekwencji stosowania przemocy w rodzinie oraz informuje je o możliwościach podjęcia leczenia lub terapii i wzięcia udziału w programach oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc w rodzinie,

d) diagnozuje sytuację i potrzeby osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, w tym w szczególności dzieci,

e) udziela kompleksowych informacji rodzicowi, opiekunowi prawnemu, faktycznemu lub osobie najbliższej o możliwościach uzyskania pomocy psychologicznej, prawnej, socjalnej i pedagogicznej oraz wsparcia rodziny, w tym o formach pomocy dzieciom świadczonych przez instytucje i podmioty w zakresie specjalistycznej pomocy na rzecz osób dotkniętych przemocą w rodzinie.

19)  Występowanie pojedynczego objawu nie jest dowodem na to, że dziecko jest krzywdzone. Jeśli jednak objawy się powtarzają bądź kilka występuje jednocześnie, możliwe, że mamy do czynienia z przemocą.

20)     Wszystkie czynności podejmowane przez przedstawiciela oświaty w ramach procedury są dokumentowane. Dokumentacja może być przekazana organom ścigania prowadzącym postępowanie przygotowawcze.

 

2.   Zawiadomienie organów ścigania

       1)  Obowiązek taki powstaje z chwilą podjęcia uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa przemocy wobec dziecka. Należy o zdarzeniu zawiadomić policję lub sąd rodzinny właściwy według miejsca zamieszkania dziecka.

2)   Przedszkole jako podmiot zawiadamiający o popełnieniu przestępstwa jest informowane przez organa ścigania o wszczęciu i zakończeniu zainicjowanego postępowania.

 

3.  Podstawowe informacje dla nauczyciela: jak rozpoznać, czy dziecko w rodzinie jest krzywdzone

1)  krzywdzenie psychiczne: upokarzanie, odrzucanie, izolowanie, ignorowanie, wyszydzanie, krytykowanie, terroryzowanie, zmuszanie do wysiłku przekraczającego jego możliwości, zastraszanie, grożenie dziecku. Dziecko doznające takiej przemocy zachowuje się nieadekwatnie do wieku, wykazuje zaburzenia jedzenia (niedojadanie, nadmierne objadanie się, wymioty), okalecza się, ma problemy ze snem i koszmary, odczuwa strach przed zaśnięciem.

2)  wykorzystywanie seksualne: dziecko wykorzystywane seksualnie jest nadmiernie rozbudzone, dużo mówi o seksie, unika kontaktu z dorosłymi, opisuje zachowanie osoby dorosłej wskazujące na to, że ta próbowała je uwieść. Dziecko takie jest przygnębione, wycofane, ma problemy z koncentracją uwagi, zaczyna zachowywać się agresywnie, ma trudności w relacjach z rówieśnikami, odmawia przebierania się w towarzystwie innych. Ma także problemy ze snem, przejawia dolegliwości bólowe intymnych części ciała, a także głowy i brzucha. Zdradza trudności np. z siedzeniem, chodzeniem, oddawaniem moczu, kału, ma częste infekcje dróg moczowo – płciowych, widoczne siniaki na klatce piersiowej, pośladkach, podbrzuszu, udach oraz otarcia, zaczerwienienia, stany zapalne skóry, a także krwawienia. Sygnałem ostrzegawczym jest również zbytnia erotyzacja dziecka oraz odgrywana przemoc seksualna, np. na lalkach, zabawkach.

3)  zaniedbania bytowe, wychowawcze: zauważalne objawy u dziecka to w szczególności bardzo niska higiena osobista (dziecko jest brudne, brzydko pachnie, ma brudne paznokcie i ubranie, widać ślady licznych ukąszeń, świerzb). Dziecko takie jest głodne, często choruje, jest zmęczone, apatyczne. Rodzice nie zwracają uwagi na potrzeby dziecka. Objawy zaniedbania dziecka w wieku przedszkolnym:

    a)    fizyczne: niski wzrost, małogłowie, dziecko jest zaniedbane i brudne,

    b)   rozwojowe: opóźniony rozwój mowy, ograniczony zakres uwagi, niedojrzałość społeczno – emocjonalna, zaburzenia procesów poznawczych i zdolności uczenia się,

   c)    zachowanie: nadmierna pobudliwość, agresja, impulsywność, zaburzenia nerwicowe.

 

V.  Sposób prezentacji procedur

1.   Umieszczenie treści dokumentu na stronie internetowej przedszkola.

2.   Zapoznanie rodziców z obowiązującymi w placówce procedurami na zebraniach z rodzicami.

3.        Udostępnienie dokumentu do wglądu u dyrektora przedszkola.

4.        Zapoznanie wszystkich pracowników przedszkola z treścią procedur.

 

VI.   Tryb dokonywania zmian w procedurze

1.  Wszelkich zmian w opracowanej procedurze może dokonać z własnej inicjatywy lub na wniosek rady pedagogicznej dyrektor placówki. Wnioskodawcą zmian może być również rada rodziców.

2.  Proponowane zmiany nie mogą być sprzeczne z prawem.

VII.  Przepisy końcowe

1.     Projekt procedury w powyższym brzmieniu został zatwierdzony przez radę pedagogiczną na posiedzeniu w dniu 30.08.2017r.

2.   Z procedurą powinni zostać zapoznani wszyscy rodzicie (opiekunowie prawni) na zebraniach z rodzicami w miesiącu wrześniu danego roku.


............................................................................................................................................................................................................

Załącznik do Uchwały nr 5/2017/2018 Rady Pedagogicznej PP1 w Łomży

 

Procedura

przyprowadzania i odbierania dziecka z przedszkola.

 

Podstawa prawna

  • Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59 i 949)
  • Ustawa z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t. j..: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 ze zm.) – rozdział 2,
  • Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych (Dz. U. z 1997 r. Nr 123, poz. 779 ze zm.),
  • Ustawa z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (t. j.: Dz. U 2007 r.  Nr 70, poz. 473 ze zm.),
  • Ustawa z 6 kwietnia 1990 r. o policji (t. j..: Dz. U. z  2011 r. Nr 287, poz. 1687 ze zm.),
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69 ze zm.)
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U Nr 61, poz. 624 ze zm.),
  • Statut Przedszkola Publicznego nr 1 w Łomży.

I.         Cel procedury

Celem niniejszej procedury jest zapewnienie dziecku bezpiecznych warunków przebywania w Przedszkolu Publicznym nr 1 w Łomży.

II.        Zakres procedury

Niniejszy dokument reguluje zasady przyprowadzania i odbierania dzieci z Przedszkola Publicznego nr 1 w Łomży.

III.      Osoby podlegające procedurze

Do przestrzegania niniejszej procedury zobowiązani są rodzice dziecka bądź jego prawni opiekunowie, osoby upoważnione przez rodziców (prawnych opiekunów) do odbioru dziecka z przedszkola oraz nauczyciele i pracownicy przedszkola.

IV.       Procedura przyprowadzania dziecka do przedszkola

1. Dziecko przyprowadzane jest do przedszkola przez rodziców (prawnych opiekunów) bądź inne osoby przez nich upoważniane. To oni odpowiadają za bezpieczeństwo dziecka w drodze do przedszkola, aż do momentu przekazania go nauczycielowi przedszkola.

2. Dziecko powinno być przyprowadzone do przedszkola w godzinach od 630 do 830 (do śniadania). Potrzebę późniejszego przyprowadzenia dziecka do przedszkola oraz jego planowaną nieobecność w danym dniu należy zgłosić nauczycielowi grupy osobiście dzień wcześniej lub telefonicznie w dniu nieobecności.

3. Rodzice (opiekunowie prawni) lub osoby przez nich upoważnione przyprowadzając dziecko mają obowiązek osobiście oddać je pod opiekę odpowiedniego nauczyciela grupy.

4. Dziecko przyprowadzane do przedszkola powinno być zdrowe.

5. W trosce o zdrowie innych dzieci nauczyciel, w wyniku podejrzeń o chorobie dziecka, ma prawo odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola.

6. Nauczyciel odbierający dziecko od rodziców ma obowiązek sprawdzić, czy dziecko nie przynosi ze sobą przedmiotów lub zabawek, które mogą stanowić zagrożenie dla innych dzieci.

V.         Procedura odbierania dziecka z przedszkola

1. Dziecko jest odbierane z przedszkola przez swoich rodziców (prawnych opiekunów) lub osoby przez nich upoważnione. To oni odpowiadają za bezpieczeństwo dziecka w drodze z przedszkola od momentu przekazania go przez nauczyciela przedszkola.

2. Osoby upoważnione przez rodziców (prawnych opiekunów) do obioru dziecka powinny być pełnoletnie.

3. Rodzice (prawni opiekunowie) mogą upoważnić inną osobę do odebrania dziecka z przedszkola tylko poprzez pisemne oświadczenie składane odpowiedniemu nauczycielowi grupy. Wzór takiego upoważnienia stanowi załącznik 1 do niniejszej procedury.

4. Dziecko może być odebrane przez osobę upoważnioną tylko za okazaniem dokumentu tożsamości.

5.  Pisemne upoważnienie powinno zawierać numer i serię dowodu osobistego oraz numer telefonu kontaktowego.

6. Upoważnienie powinno być podpisane przez oboje rodziców (prawnych opiekunów) dziecka, chyba że któreś z nich jest pozbawione bądź ma ograniczone lub zawieszone prawa rodzicielskie. Rodzic powołujący się na taką okoliczność ma obowiązek przedstawienia kopii odpisu wyroku dotyczącego władzy rodzicielskiej (bez uzasadnienia).

7. Upoważnienie powinno być złożone przed rozpoczęciem roku przedszkolnego, nie później jednak niż w dniu 1 września i jest ono ważne przez jeden rok.

8. W przypadku braku upoważnienia (oświadczenia) do odbioru dziecka z przedszkola. Dziecko mogą odebrać wyłącznie rodzice/ prawni opiekunowie.

9. Upoważnienie może być w każdej chwili zmienione lub odwołane.

10. Upoważnienie powinno być przechowywane przez nauczyciela w dokumentacji grupy.

11.  Rodzice (prawni opiekunowie), podpisując upoważnienie, biorą pełną odpowiedzialność za życie i bezpieczeństwo dziecka w czasie jego powrotu do domu z upoważnioną osobą.

12. Rodzicie mogą upoważnić określoną osobę dorosłą do jednorazowego odebrania dziecka z przedszkola, jednakże takie upoważnienie powinno nastąpić w formie pisemnej.

13. Żadna telefoniczna prośba rodzica (prawnego opiekuna) bez pisemnego upoważnienia do wydania dziecka nie będzie uwzględniania.

14. Osoba odbierająca dziecko z przedszkola nie może znajdować się pod wpływem alkoholu czy innych substancji odurzających lub w innym stanie, który będzie wskazywał, że nie będzie mogła zapewnić dziecku bezpieczeństwa. W takiej sytuacji nauczyciel ma prawo nie wydać dziecka i zatrzymać je w placówce do czasu wyjaśnienia sprawy. O takich okolicznościach niezwłocznie należy powiadomić dyrektora przedszkola i jak najszybciej skontaktować się z rodzicami (prawnymi opiekunami) dziecka.

15.    Rodzice (prawni opiekunowie) lub inne osoby przez nich upoważnione mają obowiązek odebrać dziecko z przedszkola najpóźniej do godziny 1700.

16.  W przypadku, gdy dziecko nie zostanie odebrane po upływie czasu pracy przedszkola, nauczyciel zobowiązany jest powiadomić telefonicznie rodziców o zaistniałym fakcie.

17. Rodzice (prawni opiekunowie) lub osoby przez nich upoważnione zobowiązani są odebrać dziecko osobiście od nauczyciela prowadzącego grupę bezpośrednio z sali zabaw lub z ogrodu przedszkolnego, dokładając wszelkich starań, aby fakt odbioru dziecka był odpowiednio zaakcentowany.

18.    Obowiązkiem nauczyciela jest upewnienie się, że dziecko jest odbierane przez osobę wskazaną w upoważnieniu.

VI.       Postępowanie w przypadku nieodebrania dziecka z przedszkola

1. W przypadku nieodebrania dziecka z przedszkola w godzinach jego funkcjonowania, nauczyciel odpowiedzialny za dziecko zobowiązany jest powiadomić o tym fakcie dyrektora przedszkola, a także skontaktować się telefonicznie z rodzicami (prawnymi opiekunami) dziecka lub inną upoważniona osobą, wskazaną w upoważnieniu.

2. W razie wyczerpania wszystkich możliwości odbioru dziecka przez rodziców, prawnych opiekunów lub innych osób upoważnionych nauczyciel ma obowiązek powiadomić o zaistniałej sytuacji policję.

3. Do czasu odebrania dziecka przez rodziców (prawnych opiekunów), inną upoważnioną osobę lub policję nauczyciel nie może wyjść z dzieckiem poza teren przedszkola ani pozostawić dziecka pod opieką innej osoby.

VII.     Postanowienia końcowe

1. Projekt procedury w powyższym brzmieniu został zatwierdzony przez radę pedagogiczną na posiedzeniu w dniu 30.08.2017r.

2. Z procedurą powinni zostać zapoznani wszyscy rodzicie (opiekunowie prawni) na zebraniach z rodzicami w miesiącu wrześniu danego roku.

3. Ewentualnych zmian w procedurze dokonuje dyrektor przedszkola w porozumieniu z radą pedagogiczną i radą rodziców.


............................................................................................................................................................................................................

Załącznik do Uchwały nr 6/2017/2018 Rady Pedagogicznej PP1 w Łomży z dnia 30.08.2017

 

Procedura

postępowania w przypadku problemów z odbieraniem dziecka przez rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub wolnym związku

 

Podstawa prawna

  • Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59 i 949)
  • Ustawa z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t. j..: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 ze zm.) – rozdział 2,
  • Ustawa z 5 marca 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t. j.: Dz. U. z 2012, Nr 0, poz. 788),
  • Ustawa z 6 kwietnia 1990 r. o policji (t. j..: Dz. U. z  2011 r. Nr 287, poz. 1687 ze zm.),
  • Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych (Dz. U. z 1997 r. Nr 123, poz. 779 ze zm.),
  • Ustawa z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (t. j..: Dz. U 2007 r.  Nr 70, poz. 473 ze zm.),
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69 ze zm.)
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U Nr 61, poz. 624 ze zm.),
  • Statut Przedszkola Publicznego nr 1 w Łomży.

I.         Cel procedury

Celem niniejszej procedury jest zapewnienie bezpieczeństwa dziecku po opuszczeniu przedszkola.

II.        Zakres procedury

Niniejszy dokument reguluje zasady postępowania nauczyciela, gdy wystąpią problemy podczas odbierania z przedszkola dziecka przez rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub w wolnym związku.

III.      Osoby podlegające procedurze

Do przestrzegania niniejszej procedury zobowiązani są nauczyciele i pracownicy przedszkola oraz rodzice dziecka bądź jego prawni opiekunowie.

IV.       Opis procedury

1.        Dzieci mogą być odbierane z przedszkola wyłącznie przez rodziców lub upoważnione przez nich osoby na podstawie pisemnych upoważnień złożonych u nauczyciela.

2.        Jeśli do przedszkola zostanie dostarczone postanowienie sądu o sposobie sprawowania przez rodziców opieki nad dzieckiem, nauczyciel postępuje zgodnie z tym postanowieniem.

3.        O każdej próbie odebrania dziecka przez rodzica (prawnego opiekuna) nieuprawnionego do odbioru nauczyciel powiadamia niezwłocznie dyrektora przedszkola i rodzica (prawnego opiekuna) sprawującego opiekę nad dzieckiem.

4.        Nauczyciel wydaje dziecko każdemu z rodziców, jeśli mają oni zachowane prawa rodzicielskie, o ile postanowienie sądu nie stanowi inaczej.

5.        W sytuacji kryzysowej, np. w razie kłótni rodziców czy wyrywania sobie dziecka, nauczyciel powiadamia niezwłocznie dyrektora przedszkola.

6.        Nauczyciel przy wsparciu dyrektora przedszkola podejmuje próbę załagodzenia sytuacji. Jeśli nie przyniesie to pozytywnego rezultatu, dyrektor wzywa policję albo straż miejską.

7.        Po zdarzeniu dyrektor przedszkola przeprowadza rozmowę z rodzicami w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji oraz zobowiązuje ich do przestrzegania zasad odbierania dziecka z przedszkola.

8.        W przypadku gdy sytuacje konfliktowe powtarzają się, dyrektor powiadamia pisemnie policję lub/oraz sąd rodzinny.

9.        Z przebiegu zaistniałej sytuacji nauczyciel sporządza protokół zdarzenia, podpisany przez świadków, który zostaje włączony do dokumentacji przedszkolnej.

V.        Postanowienia końcowe

1.        Projekt procedury w powyższym brzmieniu został zatwierdzony przez radę pedagogiczną na posiedzeniu w dniu 30.08.2017r.

2.        Z procedurą powinni zostać zapoznani wszyscy rodzicie (opiekunowie prawni) na zebraniach z rodzicami w miesiącu wrześniu danego roku.

3.        Ewentualnych zmian w procedurze dokonuje dyrektor przedszkola w porozumieniu z radą pedagogiczną i radą rodziców.

........................................................................................................................................................................................

Załącznik do Uchwały nr 7/2017/2018 Rady Pedagogicznej PP1 w Łomży z dnia 30.08.2017

 

Procedura wyjść na teren przedszkolny

 

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59 i 949)
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69, z 2009 r. Nr 139, poz. 1130, z 2010 r. Nr 215, poz. 1408, z 2011 r. Nr 161, poz. 968)

I.         Cel procedury

Celem niniejszej procedury jest ustalenie zasad obowiązujących przy wyjściu i pobycie dziecina terenie przedszkolnym.

II.        Zakres procedury

Niniejszy dokument reguluje zasady postępowania nauczyciela i wychowanków podczas wyjścia i pobytu w ogrodzie przedszkolnym.

III.      Osoby podlegające procedurze

Do przestrzegania niniejszej procedury zobowiązani są nauczyciele i pracownicy przedszkola oraz rodzice dziecka (prawni opiekunowie), osoby upoważnione do odbioru dziecka                          i wychowankowie przedszkola.

IV.         Opis procedury

1.  Plac zabaw zlokalizowany w ogrodzie przedszkolnym jest terenem służącym zabawie                i wypoczynkowi wyłącznie dzieciom uczęszczającym do Przedszkola Publicznego nr 1             w Łomży.

2. Przed wyjściem dzieci do ogrodu – teren sprawdzany jest przez nauczyciela lub innego pracownika przedszkola (stan techniczny sprzętu, czystość).

3.  Z urządzeń ogrodowych należy korzystać zgodnie z ich przeznaczeniem.

4.  Dzieci wychodzą do ogrodu przedszkolnego pod opieką nauczycieli.

5.  Przed wyjściem dzieci powinny skorzystać z toalety.

6.  Osoby zatrudnione w przedszkolu (nauczyciele, pomoce nauczycieli) pomagają dzieciom przy ubieraniu się.

7. Nauczyciel powinien sprawdzić, czy dzieci są ubrane stosownie do pogody (np. czy mają odpowiednie nakrycia głowy).

8.  Przed wyjściem z obiektu przedszkolnego nauczyciele przeliczają stan dzieci i zamykają sale na klucz.

9.  Dzieci na terenie placu zabaw w ogrodzie przedszkolnym powinny przebywać wyłącznie pod stałą opieką nauczycieli i personelu obsługi, którzy za nie ponoszą pełną odpowiedzialność.

10. Nauczyciele przekazujący sobie opiekę nad daną grupą dzieci muszą przekazać sobie informacje dotyczącą aktualnego stanu dzieci.

11. Na terenie placu zabaw w ogrodzie przedszkolnym obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania napojów alkoholowych oraz palenia tytoniu.

12. Zabrania się w szczególności:

a)       przebywania na terenie placu zabaw osobom nieupoważnionym,

b)       niszczenia sprzętu i urządzeń zabawowych,

c)       zaśmiecania terenu,

d)       niszczenia zieleni,

e)       jazdy na rowerze, hulajnodze, deskorolce, rolkach itp.,

f)        wprowadzania zwierząt.

13.     W czasie pobytu w ogrodzie przedszkolnym do obiektu przedszkolnego dzieci mogą wchodzić tylko pod opieką osoby dorosłej.

14. W gorące dni nauczyciele dbają, aby dzieci miały zapewnioną wodę do picia.

15. W czasie pobytu w ogrodzie przedszkolnym nauczyciele czuwają nad bezpieczeństwem dzieci i pilnują, aby dzieci we właściwy sposób korzystały z ogrodu i jego wyposażenia (żeby przestrzegały regulaminu).

16. Wszelkie uszkodzenia urządzeń lub zniszczenia zieleni należy natychmiast 
i niezwłocznie zgłosić dyrektorowi przedszkola, konserwatorowi lub inspektorowi BHP.

17. W ogrodzie opiekę nad dzieckiem przejmuje rodzic z chwilą przywitania się z nim i z nauczycielem.

18. Rodzice lub opiekunowie dzieci ze względów bezpieczeństwa zobowiązani są do niezwłocznego opuszczenia terenu ogrodu przedszkolnego po odebraniu dziecka.

19.     Gdy dziecko ulegnie wypadkowi, nauczyciel lub inny pracownik przedszkola udziela dziecku pomocy i zgłasza to dyrektorowi przedszkola oraz rodzicowi (prawnemu opiekunowi).

20. Przed powrotem do obiektu przedszkolnego nauczyciel sprawdza stan ilościowy dzieci.

21. Do budynku przedszkola najpierw wchodzą dzieci, a nauczyciel – jako ostatni.

22. Każde wyjście poza teren przedszkola nauczyciel wpisuje do zeszytu spacerów.

 

V.           Postanowienia końcowe

 

1.        Projekt procedury w powyższym brzmieniu został zatwierdzony przez radę pedagogiczną na posiedzeniu w dniu 30.08.2017r.

2.        Z procedurą powinni zostać zapoznani wszyscy rodzicie (opiekunowie prawni) na zebraniach z rodzicami w miesiącu wrześniu danego roku.

3.        Ewentualnych zmian w procedurze dokonuje dyrektor przedszkola w porozumieniu z radą pedagogiczną i radą rodziców.

............................................................................................................................................................................................................

Załącznik do Uchwały nr 8/2017/2018 Rady Pedagogicznej PP1 w Łomży z dnia 30.08.2017

 

 

Napisz do nas

Jeśli masz jakieś pytania do naszego przedszkola, wyślij wiadomość przy użyciu formularza kontaktowego.
Imię*:
Nazwisko*:
Twój e-mail*:
Pytania, uwagi*:
Proszę przepisać tekst z obrazka*:
wczytywanie danych z serwera, proszę czekać
* oznacza pole wymagane