Prawa dziecka

PRAWA DZIECKA

MOJE PRAWA

Nikt nie może mnie poniżać, bić, krzywdzić.
I każdego zawsze na ratunek wzywać
Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi.
I mam prawo sam wybierać, z kim chcę się bawić.
Nikt nie może moich listów czytać baz pytania.
Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.
Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,
a szczególnie do robienia czegoś niedobrego.
Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami,
nikt nie może mi zabronić spotkać się czasami.
Mogę żądać, aby każdy uznał moje prawa,
a gdy różnię się od innych to jest moja sprawa.

KILKA SŁÓW O PRAWACH DZIECKA

Świadomość własnych praw, możliwości i ograniczeń, norm regulujących zachowania ma bardzo duże znaczenie dla społecznego rozwoju dziecka. Wiedza o prawach człowieka (dziecka) była dotychczas niedoceniona. Dorośli niesłusznie obawiają się, że dzieci znając swoje prawa zbuntują się przeciwko nim, będą bardziej nieposłuszne, co w efekcie zaszkodzi ich właściwemu wychowaniu.

Takie myślenie jest charakterystyczne dla tych, którzy wychowanie postrzegają jako pełne podporządkowanie dziecka dorosłym. Uczenie dzieci ich praw nie oznacza całkowitej wolności decyzji, braku obowiązków, negacji wszelkich wartości jest to uczenie rozumnego korzystania z własnych praw, możliwości i przywilejów. Jest to ściśle związane z rozumieniem ograniczeń, konieczności i obowiązków. Dziecko świadome swoich praw rozumie, że inni także maja prawa.

Uczenie przestrzegania praw innych ludzi i radzenia sobie w sytuacji naruszania praw własnych jest elementem przygotowania do życia w społeczeństwie demokratycznym.

Nie będzie rzeczą naganną, jeżeli dzieci nauczą się wymagać od dorosłych respektowania ich praw, praw przysługujących każdemu człowiekowi: w tym prawa do życia bez przemocy i poniżania. Uczenie dzieci zasad komunikowania się w grupie, rozwiązywania konfliktów bez stosowania przemocy, szacunku i tolerancji dla innych (różnych) ludzi oraz kształtowanie w nich poczucia godności ludzkiej pomoże im zrozumieć ideę i wagę praw człowieka (dziecka).

KARTA PRAW DZIECKA

Mam prawo nie tylko do egzystencji, ale i do życia.

Mam prawo do własnej osobowości. Nie jestem niczyją własnością.

Mam prawo być równym każdej innej istocie ludzkiej bez względu na wiek.

Mam prawo oczekiwać szacunku.

Mam prawo być samym sobą, posiadać własną tożsamość.

Mam prawo wyrażać swoje myśli i uczucia, a także być wysłuchanym.

Mam prawo pytać, dlaczego i otrzymywać odpowiedź.

Mam prawo być wychowywanym bez krzyku, lekceważenia czy poniżania.

Mam prawo dorastać w swoim własnym tempie i oczekiwać akceptacji dla tego tempa.

Mam prawo nie doznawać bólu fizycznego ze strony zagniewanych ludzi.

Mam prawo być kochanym takim, jakim jestem.

Mam prawo pod rozważnym kierunkiem, do myślenia we własnym imieniu i podejmowania decyzji.

Mam prawo do odpowiedzialności za siebie.

Mam prawo od odczuwania radości, szczęścia, smutku, opuszczenia, złości i bólu.

Mam prawo do wygrywania.

Mam prawo troszczyć się i być przedmiotem troski, wychowywać i być wychowywanym, dawać i otrzymywać.

Mam prawo kształtować swoje własne przekonania, wierzenia i normy.

Mam prawo do wolności

W codziennej pracy z wychowankami podejmowana jest tematyka związana z prawami dziecka. Z okazji Międzynarodowego Dnia Prawa Dziecka 20 listopada, w każdej grupie wiekowej odbyły się różnorodne działania mające na celu przybliżenie i przypomnienie dzieciom ich praw.

W każdej grupie odbyły się zajęcia na temat Praw Dziecka i ich znaczenia.

Przedszkolaki wykonały kreatywne prace plastyczne :)

Najstarsza grupa w praktyce poznała prawo do opieki zdrowotnej. Pani pielęgniarka oraz pan pielęgniarz zapoznały dzieci ze swoim zawodem.

Dzięki pomocy nauczycieli, dzieci mają tego dnia okazję przypomnieć sobie i utrwalić prawa, które ich dotyczą.

Przeprowadzane są liczne zajęcia i projekty edukacyjne mające na celu podnieść świadomość przedszkolaków.