Nawigacja

Dokumenty

Program wychowawczo-profilaktyczny

PROGRAM WYCHOWAWCZO -PROFILAKTYCZY





Przedszkola Publicznego Nr 1
w Łomży

 

 

Wrzesień 2021

 

I.  Wstęp


            Podstawowym celem wychowania przedszkolnego jest wspomaganie
i ukierunkowanie rozwoju dziecka zgodnie z jego wrodzonym potencjałem i możliwościami rozwojowymi w relacjach ze środowiskiem społeczno - kulturalnym i przyrodniczym.        
Program wychowawczy ma na celu poprawę jakości pracy edukacyjnej, uwzględnia potrzeby społeczności przedszkolnej, tj. dzieci, rodziców, środowiska lokalnego oraz pracowników. Integruje nauczycieli i rodziców w realizowaniu celów wychowawczych, ujednolica oddziaływania wychowawcze, a także kieruje procesami wychowawczymi pracowników. Ponadto integruje nauczycieli i rodziców w realizowaniu celów wychowawczych, tworzy wspólny front oddziaływań dydaktycznych i kieruje je na właściwe tory.
Niezbędnym uzupełnieniem każdego programu wychowawczego jest profilaktyka związana zarówno z wszechstronnym i harmonijnym rozwojem dziecka, jak i wzmacnianiem czynników ochronnych przy jednoczesnej redukcji czynników ryzyka mogących zaburzyć prawidłowy proces wychowania. Mając na uwadze konieczność stosowania działań profilaktycznych już od najmłodszych lat, formy i metody działań niniejszego programu dostosowane zostały do wieku i możliwości intelektualnych wychowanków. Uwzględniają one potrzeby zarówno dzieci zdolnych, jak i tych ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
       Program wychowawczo – profilaktyczny ma na celu poprawę jakości pracy edukacyjnej                            i wychowawczej, uwzględnia potrzeby społeczności przedszkolnej: dzieci, rodziców, środowiska oraz pracowników. Integruje nauczycieli i rodziców w realizowaniu celów wychowawczych. Ma on za zadanie określać jakimi wartościami kierujemy się w stosunku do naszego wychowanka, jego rodzica, jakie normy postępowania czy zachowania są pożądane, aby dziecko umiało funkcjonować w środowisku zgodnie z przyjętymi normami społecznymi. Program ten ma za zadanie uświadomić dzieci w wieku przedszkolnym o istniejących w życiu ludzkim zagrożeniach pochodzących ze świata ludzi i zwierząt oraz wyposażyć je
w umiejętność radzenia sobie z nimi. Obowiązkiem każdej osoby dorosłej, zwłaszcza nauczycieli jest stwarzanie każdego dnia warunków sprzyjających kształtowaniu u dzieci postaw odpowiedzialności za życie własne oraz  innych. Tylko kreatywna realizacja działań nauczyciela i rodziców o charakterze wychowawczo – profilaktycznym umożliwi wytworzenie się określonych kompetencji u dzieci i ułatwi im funkcjonowanie w środowisku.

        
II. Cele główne

  1. Kształtowanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia oraz stosowania zasad bezpieczeństwa w przedszkolu, domu oraz na drodze.      
  2. Upowszechnienie wiedzy na temat zdrowego odżywiania, higieny osobistej i otoczenia oraz aktywnego spędzania czasu wolnego.          
  3. Kształtowanie postaw proekologicznych.
  4. Poszerzenie wiedzy na temat szkodliwości nałogów (palenie papierosów, picie alkoholu).
  5. Rozwijanie umiejętności radzenia sobie z agresją i przemocą. 
  6. Uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, jakie niesie za sobą świat wirtualny.
  7. Uświadomienie dzieciom przynależności do Naszego kraju Polski jako małych patriotów.
  8. Wspieranie dzieci w poznawaniu siebie, swoich zainteresowań oraz w podejmowaniu decyzji edukacyjno – zawodowych.

 

III. Cele szczegółowe           
DZIECKO
- potrafi kulturalnie zwracać się do innych, używa zwrotów grzecznościowych;  
- rozumie i przestrzega zasad zgodnego współżycia w grupie;       
- ma szacunek dla samego siebie i innych;   
- ma poczucie własnej wartości, wiary we własne możliwości i umiejętności;       
- dostrzega i rozumie potrzeby innych;        
- potrafi nazwać, wyrażać i kontrolować swoje emocje;     
- wyraża swoje uczucia, potrzeby i oczekiwania;     
- szanuje wolność i zdanie innych;   
- umie funkcjonować w środowisku zgodnie z przyjętymi normami;         
- respektuje polecenia nauczyciela i innych osób dorosłych;           
- potrafi radzić sobie w sytuacjach konfliktowych bez stosowania agresji;
- potrafi wyciszać się, odprężać, rozładowywać napięcia poprzez poznane techniki i zabawy

- potrafi cieszyć się z własnych sukcesów;   
- zna i kultywuje tradycje rodzinne, lokalne, regionalne i narodowe;         
- rozumie zasady mądrego i odpowiedzialnego współżycia człowieka ze światem przyrody;
- potrafi radzić sobie w sytuacjach zagrożenia;        
- zna zasady bezpieczeństwa w domu, przedszkolu oraz na drodze;          
- zna niebezpieczeństwo związane ze światem wirtualnym.

 - podaje przykłady różnych zainteresowań;

 - podaje nazwy zawodów wykonywanych przez osoby w jego najbliższym otoczeniu i nazwy tych   zawodów, które wzbudziły jego zainteresowanie, oraz identyfikuje i opisuje czynności zawodowe wykonywane przez te osoby;

 

 IV. Zadania przedszkola zgodne z Podstawą Programową.     
           

Podstawa programowa wychowania przedszkolnego wskazuje cel wychowania przedszkolnego, zadania profilaktyczno-wychowawcze przedszkola, oddziału przedszkolnego zorganizowanego w szkole podstawowej i innej formie wychowania przedszkolnego, zwanych dalej „przedszkolami”, oraz efekty realizacji zadań w postaci celów osiąganych przez dzieci na zakończenie wychowania przedszkolnego.

Celem wychowania przedszkolnego jest wsparcie całościowego rozwoju dziecka. Wsparcie
to realizowane jest przez proces opieki, wychowania i nauczania – uczenia się, co umożliwia dziecku odkrywanie własnych możliwości, sensu działania oraz gromadzenie doświadczeń na drodze prowadzącej do prawdy, dobra i piękna. W efekcie takiego wsparcia dziecko osiąga dojrzałość do podjęcia nauki na pierwszym etapie edukacji. 

 
Zadania przedszkola             

 

1. Wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka poprzez organizację warunków sprzyjających nabywaniu doświadczeń w fizycznym, emocjonalnym, społecznym
i poznawczym obszarze jego rozwoju.

2. Tworzenie warunków umożliwiających dzieciom swobodny rozwój, zabawę i odpoczynek
w poczuciu bezpieczeństwa. 

3. Wspieranie aktywności dziecka podnoszącej poziom integracji sensorycznej i umiejętności korzystania z rozwijających się procesów poznawczych. 

4. Zapewnienie prawidłowej organizacji warunków sprzyjających nabywaniu przez dzieci doświadczeń, które umożliwią im ciągłość procesów adaptacji oraz pomoc dzieciom rozwijającym się w sposób nieharmonijny, wolniejszy lub przyspieszony. 

5. Wspieranie samodzielnej dziecięcej eksploracji świata, dobór treści adekwatnych do poziomu rozwoju dziecka, jego możliwości percepcyjnych, wyobrażeń i rozumowania,
z poszanowaniem indywidualnych potrzeb i zainteresowań. 

6. Wzmacnianie poczucia wartości, indywidualność, oryginalność dziecka oraz potrzeby tworzenia relacji osobowych i uczestnictwa w grupie. 

7. Tworzenie sytuacji sprzyjających rozwojowi nawyków i zachowań prowadzących
do samodzielności, dbania o zdrowie, sprawność ruchową i bezpieczeństwo, w tym bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

8. Przygotowywanie do rozumienia emocji, uczuć własnych i innych ludzi oraz dbanie
o zdrowie psychiczne, realizowane m.in. z wykorzystaniem naturalnych sytuacji, pojawiających się w przedszkolu oraz sytuacji zadaniowych, uwzględniających treści adekwatne do intelektualnych możliwości i oczekiwań rozwojowych dzieci. 

9. Tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dziecka, w tym wrażliwość estetyczną, w odniesieniu do wielu sfer aktywności człowieka: mowy, zachowania, ruchu, środowiska, ubioru, muzyki, tańca, śpiewu, teatru, plastyki.

10. Tworzenie warunków pozwalających na bezpieczną, samodzielną eksplorację otaczającej dziecko przyrody, stymulujących rozwój wrażliwości i umożliwiających poznanie wartości oraz norm odnoszących się do środowiska przyrodniczego, adekwatnych do etapu rozwoju dziecka.

11. Tworzenie warunków umożliwiających bezpieczną, samodzielną eksplorację elementów techniki w otoczeniu, konstruowania, majsterkowania, planowania i podejmowania intencjonalnego działania, prezentowania wytworów swojej pracy.

12. Współdziałanie z rodzicami, różnymi środowiskami, organizacjami i instytucjami, uznanymi przez rodziców za źródło istotnych wartości, na rzecz tworzenia warunków umożliwiających rozwój tożsamości dziecka. 

13. Kreowanie, wspólne z wymienionymi podmiotami, sytuacji prowadzących do poznania przez dziecko wartości i norm społecznych, których źródłem jest rodzina, grupa
w przedszkolu, inne dorosłe osoby, w tym osoby starsze, oraz rozwijania zachowań wynikających z wartości możliwych do zrozumienia na tym etapie rozwoju. 

14. Systematyczne uzupełnianie, za zgodą rodziców, realizowanych treści wychowawczych o nowe zagadnienia, wynikające z pojawienia się w otoczeniu dziecka zmian i zjawisk istotnych dla jego bezpieczeństwa i harmonijnego rozwoju. 

15. Systematyczne wspieranie rozwoju mechanizmów uczenia się dziecka, prowadzące
do osiągnięcia przez nie poziomu umożliwiającego podjęcie nauki w szkole. 

16. Organizowanie zajęć – zgodnie z potrzebami – umożliwiających dziecku poznawanie kultury i języka mniejszości narodowej lub etnicznej lub języka regionalnego – kaszubskiego.

17. Tworzenie sytuacji edukacyjnych sprzyjających budowaniu zainteresowania dziecka  językiem obcym nowożytnym, chęci poznawania innych kultur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Charakterystyka bloków tematycznych

Zadania do realizacji

Sposoby realizacji

Oczekiwane umiejętności i wiedza dziecka

BEZPIECZEŃSTWO

 

1. Zasady bezpiecznego pobytu na terenie przedszkola

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- ustalenie zasad warunkujących bezpieczeństwo podczas pobytu w przedszkolu(sala, ogród przedszkolny) oraz na wycieczkach;

 

- przestrzeganie zakazu spożywania produktów nieznanego pochodzenia (owoce, rośliny, grzyby, słodycz itp.);

 

- postępowania w razie złego samopoczucia, skaleczenia czy innej dolegliwości;

 

- zapamiętanie własnego imienia, nazwiska i adresu zamieszkania poprzez stosowanie zabaw dydaktycznych i tematycznych;

 

- poznanie niektórych możliwości radzenia sobie w sytuacjach zagrażających własnemu bezpieczeństwu;

 

- oglądanie projektów multimedialnych, filmów o właściwym zachowaniu, podczas obcowania ze zwierzętami, tj.

podwórze, ZOO;

- omówienie zachowań zwierząt gdy : zwierzę jest zdenerwowane, chore, boi się;

 

- ustalenie jasnych zasad warunkujących bezpieczeństwo podczas pobytu w przedszkolu-przestrzeganie umów grupowych;

-  przestrzega zakazu nie oddalania się od grupy (z określonego miejsca),

 

 

- rozumie zakaz brania do rąk nieznanych przedmiotów, produktów, - nie zbiera nieznanych owoców i roślin podczas zabaw w ogrodzie, spacerów, wycieczek,

 

 

- informuje dorosłych o swoich dolegliwościach, złym samopoczuciu,

 

- zna swoje imię, nazwisko i adres zamieszkania,

 

 

 

 

- zachowuje ostrożność w kontaktach z obcymi,

 

 

 

 

- nie zbliża się do nieznanych zwierząt,

 

 

- uważnie porusza się po budynku przedszkola oraz w ogrodzie przedszkolnym,

 

2. Zasady bezpiecznej zabawy w przedszkolu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- dostarczanie dzieciom wzorów zachowania( filmy edukacyjne, teatrzyki, pogadanki);

 

- poznanie zasad warunkujących bezpieczeństwo własne i innych podczas zabaw w przedszkolu;

- stworzenie kodeksu bezpiecznego przedszkolaka;

 

 

 

 

- przestrzeganie zakazu prowokowania sytuacji zagrażających bezpieczeństwu;

 

- unika niebezpiecznych zabaw i zachowań,

 

 

- zna zasady bezpiecznej wspólnej zabawy,

 

 

- stosuje się do kodeksu bezpiecznego przedszkolaka,

- potrafi korzystać z zabawek, sprzętu, narzędzi zgodnie z zasadami ich użytkowania,

 

- rozumie, że zachowania typu: wyrywanie zabawek, popychanie, mogą zagrażać bezpieczeństwu własnemu i innych,

- rozumie konieczność reagowania na sygnały, polecenia nauczyciela, których celem jest przeciwdziałanie ewentualnym zagrożeniom

- nie oddala się samo od grupy przedszkolnej,

3.Zasady bezpiecznego przechodzenie przez jezdnię, poruszania się po chodniku, poboczu.

 

- wdrażanie do odpowiedniego zachowania się w ruchu drogowym;

- wprowadzenie zasad pieszego ruchu drogowego;

- dostarczenie wzorców właściwego zachowania się na ulicy (wycieczki na skrzyżowanie, filmy edukacyjne, książki);

- współpraca z policją;

- potrafi bezpiecznie poruszać się po drodze, stosuje zasady przechodzenia przez jezdnię, stosuje się do sygnalizacji świetlnej,

- przestrzega zasad ruchu drogowego dla pieszych,

 

 

4. Wpływ warunków atmosferycznych, pór roku i doby na bezpieczeństwo na drodze.

- poznanie zasad właściwego zachowania się w czasie burzy;

- wdrażanie do zachowania szczególnej ostrożności podczas poruszania się w nocy, we mgle;

- wie, jak zachować się w czasie burzy,

- rozumie znaczenie i konieczność stosowania elementów odblaskowych,

5. Znaczenie sygnalizacji i symboliki wybranych znaków drogowych.

- zapoznanie z nazwami i znaczeniem znaków drogowych, sygnalizacji świetlnej;

- zna wybrane znaki drogowe, rozumie ich symbolikę i funkcję (ostrzeganie, zakazywanie, informowanie),

- stosuje się do sygnalizacji świetlnej,

6. Rola policjanta w ruchu drogowym.

 

- kształtowanie umiejętności zwracania się do policjanta w trudnych sytuacjach;

- organizowanie spotkań z policjantem;

- orientuje się, do kogo może zwrócić się o pomoc (policjant),

- zna inne ważniejsze instytucje i pełnione przez nie role społeczne,

7. Jazda środkami lokomocji, bezpieczne i kulturalne zachowanie się w środkach lokomocji i na przystankach.

- wdrażanie do zachowania szczególnej ostrożności w środkach lokomocji i na przystankach;

- umie bezpiecznie i kulturalnie zachować się w środkach komunikacji publicznej, ustępuje miejsca osobom starszym i niepełnosprawnym,

- rozumie konieczność bezpiecznego zachowania się na przystankach,

8. Numery alarmowe.

- doskonalenie umiejętności zapamiętywania numerów alarmowych;

- dostarczenie dzieciom wiedzy na temat zachowania w czasie zagrożenia;

- zna numery alarmowe (997, 998, 999, 112);

- umie wykorzystać zdobyte wiadomości i umiejętności,

 

ZDROWY STYL ŻYCIA

 

1.Higiena osobista

- wdrażanie do przestrzegania i utrwalenia nawyków higienicznych;

- dba o własny wygląd,

- odpowiednio myje ręce i zęby,

- samodzielnie posługuje się chusteczką do nosa, grzebieniem,

- dba o czystość ciała i ubrania,

- wyróżnia przybory niezbędne do utrzymania higieny,

2. Zachowania wpływające na przeciwdziałanie zagrożeniom dla zdrowia

 

- poznanie zasad warunkujących zdrowy styl życia;

- uświadomienie dziecku konieczności wizyt lekarskich;

- organizowanie wycieczek do przychodni, gabinetu lekarskiego, dentysty;

 

 

- rozumie zagrożenia dla zdrowia, płynące z braku dbałości o higienę,

- dostrzega związek pomiędzy zdrowiem a chorobą,

- zna sposoby przeciwdziałania zarażeniu się chorobami: zasłania usta podczas kaszlu, nos podczas kichania,

- myje ręce po skorzystaniu z toalety oraz przed posiłkami, po powrocie z podwórka,

- rozumie potrzebę stosowania szczepień, poddawaniu się zaleceniom lekarzy,

- zgłasza dorosłym dolegliwości odczuwane przez siebie lub zauważalne u innych,

3. Higiena otoczenia

- kształtowanie umiejętności związanych z przestrzeganiem zasad dbałości o ład i czystość w najbliższym otoczeniu;

- myje owoce i warzywa przed spożyciem,

- zna zagrożenia wynikające z picia wody bezpośrednio z kranu,

- rozumie potrzebę kontrolowania i leczenia zębów,

- dba o wygląd otoczenia np. porządku w przydzielonej szafce, szufladzie, w Sali po zakończeniu zajęć, zabaw itd.

- dba o estetykę stołu podczas spożywania posiłku,

- zdaje sobie sprawę z konieczności chodzenia do snu o tej samej porze (higiena snu);

- wie o potrzebie przebywania w wywietrzonych pomieszczeniach

- ubiera się odpowiednio do warunków pogodowych;

4.  Produkty wpływające na utrzymanie zdrowia, określone w piramidzie zdrowia.

- poznawanie zaleceń prozdrowotnych w zakresie racjonalnego odżywiania;

- aktywne uczestniczenie w „zdrowym odżywianiu”;

- udział w lekcjach pokazowych (przygotowanie kanapek, sałatek i soków);

- zna produkty spożywcze wpływające na utrzymanie organizmu w stanie zdrowia,

- zna zalecenia dotyczące rodzajów i składu posiłków spożywczych w ciągu dnia,

- potrafi pokonać uprzedzenia do potraw istotnych dla zdrowia,

- wie, jak komponować zdrowe posiłki i aktywnie uczestniczy w ich przygotowaniu,

5.Szkodliwość niektórych produktów spożywczych.

- poznawanie czynników zagrażających zdrowiu, związanych z żywieniem;

- rozumie konieczność ograniczania spożycia niektórych produktów(np. słodyczy, chipsów, coca-coli, …) z powodu możliwości narażenia się na choroby tj.: otyłość, cukrzyca,

- rozumie, że pewne produkty mogą wywoływać alergie u niektórych osób, pomimo ze powszechnie uznawane są za korzystne dla zdrowia,

- potrafi rozpoznać wiarygodność reklam,

- zna umiar w jedzeniu (nie objada się);

6.Sprawność ruchowa

- podtrzymywanie naturalnej potrzeby aktywności ruchowej dziecka;

- chętnie podejmuje działania o charakterze ruchowym,

- bierze aktywny udział w zajęciach ruchowych,

- rozumie istotną rolę codziennych ćwiczeń fizycznych dla zdrowia;

- hartuje organizm, wie, jak zapobiegać zmarznięciu i przegrzaniu,

7. Aktywne formy spędzania czasu wolnego

- wdrażanie do realizacji aktywnych form wypoczynku;

- rozmowy dotyczące istoty wypoczynku oraz aktywnego spędzania czasu wolnego;

 

 

 

- prowadzenie zabaw ruchowych na sprzęcie terenowym, z wykorzystaniem sprzętu sportowego;

 

- ubieranie się stosownie do warunków atmosferycznych oraz danej sytuacji( nie przegrzewanie, nie wyziębianie organizmu);

 

- spacery, wycieczki do różnych środowisk przyrodniczych;

- udział w zawodach, olimpiadach sportowych;

- rozumie wartość aktywnych form wypoczynku,

- zna szkodliwe skutki spędzania czasu wolnego przed telewizorem, przy komputerze,

- wie, o potrzebie częstego przebywania na świeżym powietrzu,

 

- uczy się podstawowych umiejętności relaksacji i odprężenia,

 

 

- często przebywa na świeżym powietrzu, hartuje swój organizm.

 

 

ZASADY W PRZEDSZKOLU

 

1.  Kształtowanie podstawowych powinności moralnych tj.: życzliwość, tolerancja, odpowiedzialność, oraz współdziałania w grupie rówieśniczej

 

- rozwijanie umiejętności zgodnego współżycia i współdziałania z rówieśnikami,

 

- wdrażanie do zgodnej zabawy z kolegami i obserwowanie zachowań dzieci;

 

 

 

 

- stworzenie kontraktu grupowego

 

 

- interesowanie się wytworami swoich kolegów, dostrzeganie trudu włożonego w ich powstanie;

 

- poszanowanie własności i wytworów pracy kolegów;

 

 

- rozumienie, że inni mają potrzebę uczestnictwa w zabawach, korzystania z zabawek i w związku z tym dzielenie się nimi;

 

- dostrzeganie i przeciwstawianie się przejawom samolubstwa, przezywania, dokuczania-rozumienie przeżyć z tym związanych;

 

- wczuwanie się w rolę osoby pokrzywdzonej wykorzystując odpowiednie rekwizyty, organizując scenki dramowe;

 

- opiekowanie się nowymi kolegami oraz tymi, którzy tej pomocy potrzebują;

 

- słuchanie utworów literackich;

 

- scenki dramowe- nazywanie cech charakteru głównych postaci;

 

 

- uczenie właściwego przyjmowania pochwał i krytyki;

 

- poszukiwanie sposobów nagradzania sukcesów innych;

 

- rozumienie konsekwencji kłamstwa dla siebie i innych;

 

 

- podejmowanie oceny postępowania własnego i kolegów w konkretnych sytuacjach;

 

- rozróżnianie prawdy, fałszu, fantazji, kłamstwa w utworach literackich i w sytuacjach codziennych;

 

- podejmowanie prób oceny i ocenianie postępowania bohaterów bajek i opowiadań;

 

- układanie zakończeń historyjek obrazkowych, przewidywanie skutków złego postępowania, wyciąganie wniosków;

 

- poznawanie wzorców właściwego zachowania-postawa nauczyciela, postacie z literatury;

 

- tworzenie przyjaznej aury dającej dziecku poczucie bezpieczeństwa;

 

 

-zorganizowanie ,, Jedyneczkowego balu piżamowego’’( nocowanie dzieci w przedszkolu)

 

- zna wybrane prawa dziecka,

- rozumie potrzeby, uczucia innych,

 

- zna różne sposoby na pokonywanie złości,

 

- rozumie zasadność organizowania zabaw w miejscu do tego przeznaczonym,

 

- przestrzega zasad ustalonych w grupie przedszkolnej,

 

 

- szanuje cudzą własność,

 

 

 

 

 

 

- potrafi podzielić się z kolegami tym, co ma,

 

 

 

- nie wyrządza nikomu krzywdy

 

- nie wyśmiewa się, nie przedrzeźnia, nie przezywa,

 

 

 

 

 

 

 

- pomaga potrzebującym kolegom,

 

 

- nazywa pozytywne cechy charakteru: koleżeńskość, życzliwość, uprzejmość, tolerancję,

 

 

 

- prawidłowo przyjmuje krytykę, cieszy się z sukcesów,

 

 

 

 

- unika kłamstwa,

 

 

 

- rozróżnia prawdę i fałsz; dobro od zła,

 

 

 

 

 

 

 

 

 


- zwraca się z problemami do drugiej osoby,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- czuje przynależność  do grupy rówieśniczej;

-bierze aktywny udział w organizowanych zabawach, konkursach i quizach, itp…

- przestrzega zasad bezpieczeństwa ustalonych w regulaminie ,,Jedyneczkowego balu piżamowego’’ – załącznik nr 1 do programu wychowawczo – profilaktycznego;

2. Zasady kulturalnego zachowania przedszkolaka

- uczenie się stosowania zwrotów w określonych sytuacjach;

 

- dostarczanie dzieciom wzorów właściwego zachowania ( postaw nauczyciela, pracowników, postaci z utworów literackich);

 

- utrwalanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych;

 

- stosowanie zwrotów grzecznościowych przez pracowników i  rodziców - nauka poprzez naśladownictwo;

 

- utrwalanie używania słów w ciągu pobytu dziecka w przedszkolu i poza nim;

 

- stosowanie miłych słów oraz dziękowanie innym za nie w codziennych sytuacjach życia przedszkolnego;

 

- wzbogacanie wiedzy w tym zakresie poprzez organizację zabaw, spotkań z bohaterami bajek, baśni, opowiadań;

 

 - uwrażliwienie na potrzeby innych członków rodziny;

 

- organizowanie uroczystości przedszkolnych z udziałem rodziców, pracowników, babć, dziadków;

 

- organizowanie spotkań integracyjnych poznawanie się poprzez wspólną zabawę;

 

- podejmowanie prostych obowiązków w domu i w przedszkolu;

- szanowanie wspólnych zabawek i odkładanie na wyznaczone miejsce;

- wdrażanie do odpowiedzialnego realizowania powierzonego zadania;

 

- uczenie przestrzegania zasad dotyczących porządku i poszanowania zieleni w bliższym i dalszym otoczeniu;

 

- codzienne kształtowanie zasad kulturalnego spożywania posiłków;

 

- opanowanie nawyków kulturalnego jedzenia( nie mówienia z pełną buzią, gryzienia pokarmów);

 

- przyjmowanie prawidłowej postawy podczas posiłków i pracy przy stoliku;

 

- wykorzystanie najprostszych zasad „ savoir-vivru” i stosowanie ich w codziennych sytuacjach;

 

- ujednolicenie oddziaływań wychowawczych z rodzicami w tym zakresie;

- używa form grzecznościowych

„ proszę, dziękuję, przepraszam”,

 

 

 

 

 

 

 

 

 


- pamięta o zwrotach grzecznościowych ( posiada nawyk witania się, żegnania z innymi stosując słowa kluczowe:

dzień dobry, do widzenia,

 

 

 


- jest miłe dla innych osób-kolegów, koleżanek, dorosłych,

 

 

 

 

 

 

 

- okazuje szacunek dorosłym i osobom starszym,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- dba o estetykę otoczenia, w którym przebywa,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- stosuje zasady kulturalnego zachowania się przy stole,

 

 

 

 

 

 

 

 

- słucha, gdy ktoś mówi-nie przerywa;

dzieli się wrażeniami, gdy inni słuchają,

3. Zasady dbałości o własne zmysły i higienę układu nerwowego.

 

- umiejętność rozwiązywania spraw konfliktowych i dochodzenia do kompromisu;

 

 

 

 

 

 

- ustalenie reguł i norm życia w grupie, przestrzeganie ich-Kodeks Grupy;

 

- posługiwanie się umiarkowanym głosem;

 

- mądre rozwiązywanie zaistniałych konfliktów;

 

- prowadzenie rozmów dotyczących własnych ocen i odczuć, liczenie się z uczuciami drugiej osoby;

 

- stosowanie technik terapeutycznych, ułatwiających dziecku wyzwolenie pozytywnych i negatywnych emocji np. darcie papieru, dmuchanie na bibułkę przyczepioną do nosa, zgniatanie gazety;

- rozumie zasadność mówienia umiarkowanym głosem,

- rozumie zagrożenia wynikające z zabaw np. stłuczonym szkłem, brudnymi odpadami itp.,

- sygnalizuje poczucie zagrożenia bezpieczeństwa własnego i innych,

- rozumie potrzebę odpoczynku i relaksu,

 

- samodzielnie i bezpiecznie organizuje sobie czas wolny,

 

- unika krzyku, kłótni, przestrzega określonych umów-rozumie konsekwencje łamania przyjętych umów,

 

 

 

 

 

 

- wyraża swoje emocje w sposób zrozumiały dla innych,

 

 



 

EKOLOGIA

 

1.Ziemia nasz dom

- filmy, ilustracje obrazujące zagrożenia wynikające z działalności człowieka, kataklizmy ekologiczne;

- poznaje pojęcia: zanieczyszczenie środowiska, katastrofa ekologiczna;

- zdaje sobie sprawę z zagrożeń dla środowiska wynikających z nadmiarem odpadów;

- wyjaśnia możliwe negatywne wpływy dzisiejszej cywilizacji na życie na Ziemi;

2.Propagowanie stylu życia zgodnego z naturą

 

- ustalenie jasnych zasad warunkujących życie zgodne z naturą;

- stworzenie kodeksu np: „Jestem Eko”;

- kształtuje przekonania swoje i innych o odpowiedzialnym korzystaniu z zasobów przyrody;

- stosuje się do kodeksu;

- posiada świadomość ekologiczną i predyspozycje do ekologicznego myślenia;

3.Obszary i obiekty chronione

 

 

 

 

 

 

- gromadzenie książek, ilustracji;

- tworzenie albumów;

- wycieczki w obszary chronione;

- spotkania ze specjalistami;

- projekcje filmów przyrodniczych;

- wie, czym zajmuje się ekologia;

- swobodnie operuje pojęciami i terminami ekologicznymi;

- stosuje zdobyte wiadomości w praktycznym działaniu;

- zna zasady zachowania się na terenach objętych ochroną przyrody;

4.Ochrona przyrody

 

 

 

- udział w akcjach lokalnych i ogólnopolskich;

- organizacja działań, zajęć na rzecz ochrony przyrody we własnym środowisku;

- bierze czynny udział w organizowanych akcjach na rzecz ochrony przyrody;

- rozumie konieczność dbania o zasoby naturalne;

5.Droga do recyklingu.

- prezentacje filmów, książek, ilustracji;

- wykonanie plakatów, prac dotyczących np; segregacji śmieci;

- wykonywanie prac plastycznych z wykorzystaniem surowców wtórnych;

- tworzenie kącików recyklingu;

- poznaje pojęcia: segregacja, recykling, utylizacja;

- rozpoznaje rodzaje opakowań, segreguje je;

- wskazuje możliwości wykorzystania danego odpadu jako surowca wtórnego;

- aktywnie uczestniczy w gromadzeniu materiałów do recyklingu;

ŻYCIE BEZ NAŁOGÓW

 

1.Przeciwdziałanie nałogom takim jak palenie papierosów i picie alkoholu

 

 

- przeprowadzenia zajęć dotyczących szkodliwości palenia oraz picia alkoholu;

- wykonanie plakatów wyrażających sprzeciw paleniu papierosów oraz piciu napojów alkoholowych;

- spotkania z pielęgniarką, lekarzem;

- scenki dramowe prezentujące postawę sprzeciwu wobec palenia papierosów i picia alkoholu w obecności dziecka;

- zna uboczne skutki palenia papierosów oraz przebywania w otoczeniu osób palących,

- umie odmawiać, jest asertywne

- jest świadome niebezpieczeństwa związanego z nałogiem oraz chorób z niego wynikających,

- prezentuje postawę PRZECIW wobec palenia papierosów oraz picia alkoholu,

- zna zagrożenia dla zdrowia wynikające z zażywania alkoholu,

- nabywa umiejętność odmawianie bez poczucia winy,

- orientuje się w procesie uzależnienia człowieka od czegoś (zna ich niekorzystny wpływ na organizm),

AGRESJA I PRZEMOC

 

1.Przeciwdziałanie agresji i przemocy w najbliższym otoczeniu dziecka (przedszkole i rodzina ).

 

- stara się unikać krzyku, kłótni, przestrzega określonych zasad;

- odgrywa i demonstruje wybrane uczucia

- uczy się oswajać z własnym strachem;

-odreagowuje negatywne emocje (złość, frustracja, gniew, itp…) poprzez różne techniki relaksacyjne lub wyciszające, formy i metody edukacyjne;

- zostaje zapoznane ze skutkami agresji i przemocy w przedszkolu oraz w domu (filmy edukacyjne, bajki terapeutyczne)

- wdrażanie pozytywnych wzorców;

 

- umie nazwać swoje uczucia i potrafi je okazać;

- potrafić utożsamić się z inną osobą (kształtowanie umiejętności empatycznych),

- podaje sposoby na pokonanie złości,

- reaguje na różne formy agresji i przemocy zarówno w przedszkolu jak i w domu;

- orientuje się, jakie są skutki agresji /przemocy na świecie dla ludzi,

- stara się być przyjazne dla otoczenia,

- radzi sobie w sytuacjach trudnych i nie jest agresywny,

- potrafi porozumieć się, sformułuje prośbę,

- prezentuje pozytywne wzorce zachowania,

- potrafi odróżnić dobro od zła,

WIRTUALNY ŚWIAT

 

1.Zasady bezpiecznego korzystania z komputera i Internetu

 

 

 

- zostaje zapoznane z różnego rodzaju grami komputerowymi;

- przeprowadzanie zajęć przy użyciu Internetu;

 

 

- rozbudzenie zainteresowania grami edukacyjnymi;

 

 

 

 

 

 

- zapoznanie ze szkodliwością świata wirtualnego oraz jego niebezpieczeństwami;

- rozumie zagrożenia związane z korzystaniem z komputera oraz dostępem do sieci,

- korzysta z Internetu tylko za zgodą rodziców / osób dorosłych;

- nie traktuje komputera jak największego towarzysza zabaw,

- zdaje sobie sprawę, że świat wirtualny to świat iluzji (rozróżnienie rzeczywistości od świata wirtualnego – nierzeczywistego),

- nie promuje zachowań agresywnych, przemocy obecnej, np. w grach komputerowych,

- dostrzega także pozytywny wpływ świata wirtualnego (np. rozwój myślenia, kojarzenia, wyobraźni, pogłębienie wiedzy, wzmocnienie poczucia własnej wartości, itp.),

- wykazuje ostrożność i nieufność w kontakcie z osobami obcymi,

 

TRADYCJE RODZINNE I NARODOWE

 

1. Życie rodziny

 

- rozbudzenie ciekawości do interesowania się historią i tradycjami swojej rodziny;

 

- aktywnie uczestniczy w przygotowaniach do świąt;

 

- wzmacnianie więzi rodzinnych poprzez udział członków rodziny w uroczystościach organizowanych w przedszkolu, zajęciach otwartych, festynach;

 

- samodzielne wykonanie upominków dla członków rodziny;

 

- kultywuje tradycje swojej rodziny,

 

 

 

 

 

- pamięta o uroczystościach rodzinnych,

 

 

 

 

2. Przynależność do regionu i kraju ojczystego

- uświadomienie dzieciom ich przynależności narodowej(zajęcia, każda nadarzająca się okazja)-

jesteśmy Polakami, mieszkamy w Polsce;

 

- poznawanie mapy Polski, najważniejszych miast i rzek;

- słuchanie legend, oglądanie filmów o tematyce narodowej, poznawanie godła, herbu i flagi Polski oraz naszego miasta;

 

- organizowanie spacerów i wycieczek - kierowanie obserwacji dziecka na miejsca charakterystyczne dla dzielnicy, miasta, kraju;

 

- prowadzenie rozmów, zajęć dotyczących poznawania pracy zawodowej rodziców, dziadków, zapraszanie przedstawicieli na zajęcia do przedszkola;

 

- realizowanie tematów kompleksowych dotyczących poznawania zawodów np. strażaka, lekarza, policjanta, nauczyciela itp.;

- jest dumne z kraju, w którym mieszka,

 

 

 

 

 

 

 

- szanuje język ojczysty i tradycje narodowe,

 

 

 

- zna piękno swojego kraju, regionu, miast,

 

 

 

 

- wie, gdzie pracują jego rodzice i zna wartości wypływające z wykonywanego zawodu,

DORADZTWO ZAWODOWE

 

1. Poznanie siebie

- samodzielne organizowanie zabaw;

- rozmowy na temat zainteresowań;

- wykonuje prace plastyczne techniką dowolna;

- ocenia swoje umiejętności oraz mocne i słabe strony.

- określa, co lubi robić;

- podaje przykłady różnych zainteresowań;

- określa, co robi dobrze;

- podejmuje działania i opisuje, co z nich wyniknęło dla niego i dla innych.

2. Świat zawodów i rynek pracy

- zabawy dramowe;

- zabawy swobodne;

- organizacja spotkań z przedstawicielami różnych zawodów;

- wycieczki, spacery, filmy, książki, albumy;

- swobodne wypowiedzi dzieci.

- odgrywa różne role zawodowe w zabawie;

- podaje nazwy zawodów wykonywanych przez osoby w jego najbliższym otoczeniu i nazwy tych zawodów, które wzbudziły jego zainteresowanie, oraz identyfikuje i opisuje czynności zawodowe wykonywane przez te osoby;

- wskazuje zawody zaangażowane w powstawanie produktów codziennego użytku oraz w zdarzenia, w których dziecko uczestniczy, takie jak wyjście na zakupy, koncert, pocztę;

- podejmuje próby posługiwania się przyborami i narzędziami zgodnie z ich przeznaczeniem oraz w sposób twórczy i niekonwencjonalny;

- opowiada o sobie w grupie rówieśniczej.

3. Rynek edukacyjny i uczenie się przez całe życie

- organizowanie wycieczek;

- samodzielne podejmowanie działań.

- nazywa etapy edukacji ( bez konieczności zachowania kolejności chronologicznej);

- nazywa czynności, których lubi się uczyć.

4. Planowanie własnego rozwoju i podejmowanie decyzji edukacyjno - zawodowych

- swobodne wypowiedzi;

- rozmowy kierowane;

- współdziałanie w grupie – stawianie zadań do wykonania

- opowiada, kim chciałby zostać;

- na miarę swoich możliwości planuje własne działania lub działania grupy rówieśniczej przez wskazanie pojedynczych czynności i zadań niezbędnych do realizacji celu;

- podejmuje próby decydowania w ważnych dla niego sprawach, indywidualnie i w ramach działań grupy rówieśniczej.

         

 


V. PRAWA I OBOWIĄZKI DZIECKA


Dziecko w przedszkolu ma zagwarantowane prawo do:

 

- właściwie zorganizowanego procesu opiekuńczo-wychowawczo-dydaktycznego zgodnie
z zasadami pracy umysłowej,
- ochrony przed wszelkimi formami wyrażania przemocy fizycznej bądź psychicznej,

- godności i nietykalności osobistej,

- wyrażania swobody myśli, sumienia i wyznania, oraz swoich uczuć,

- akceptacji i indywidualnego rozwoju,

- ochrony zdrowia i nienaruszalności cielesnej,

- korzystania z dóbr kulturalnych,

- znajomości swoich praw,

- spokoju i samotności, gdy tego potrzebuje,

- aktywnej dyskusji z dziećmi i dorosłymi,

- zabawy i wyboru towarzysza zabawy,

- aktywnego kształtowania postaw społecznych,

- doświadczania konsekwencji własnego zachowania(ograniczonego względami bezpieczeństwa),

- snu i wypoczynku, relaksu,

- zdobywania wiedzy poprzez zabawę,

- jedzenia, picia, gdy jest głodne lub spragnione,

- ochrony przed wszelkimi formami wyrażania przemocy fizycznej lub psychicznej,

- popełniania błędów i odnoszenia sukcesów,

- własnej prywatności,

- ma prawo nie wiedzieć, nie znać, nie rozumieć.    

VI. Metody i formy realizacji programu  


1). Metody

- Metody podające (przyswajanie): pogadanka, opowiadanie, historyjka obrazkowa, baśń, bajka terapeutyczna, wiersz, piosenka, własny przykład anegdota.

- Metody problemowe (odkrywanie): zabawy integracyjne, interakcyjne, gry dydaktyczne, dyskusja, konwersacja, metody aktywizujące typu inscenizacja, burza mózgów.

- Metody praktyczne (działanie): ćwiczenia i działania oparte na konkrecie, pokaz, symulacja, spotkania, wycieczki, doświadczenia, zabawy plastyczno – techniczne oraz elementy metod:
R. Labana, C. Orffa, W. Sherborne, P. Dennisona, Pedagogiki Zabawy, Reggio.

-  Metody eksponujące (przeżywanie): wystawa, teatr, relaksacja, pokaz, film, ekspozycja.

-  Metody programowane z użyciem np. komputera, projektora oraz tablicy multimedialnej.

 

2). Formy

- indywidualne,

- zespołowe,

- grupowe (jednolite / zróżnicowane).

 


VII. EWALUACJA PROGRAMU / Ocena efektywności programu

 

            Oceny efektów wdrożenia programu profilaktycznego dokonuje się na Radzie Pedagogicznej po I i II semestrze roku szkolnego. Ewaluacja programu, polega na sporządzeniu krótkiego pisemnego sprawozdania z jego realizacji. Podstawę sprawozdania z realizacji programu będą stanowiły:

- obserwacja

- rozmowy z innymi nauczycielami / pracownikami

- własne wnioski i opinie

- kontakt wychowawcy z rodzicami

- analiza dokumentów (np. plany miesięczne, realizacja podstawy programowej, zapis

w dzienniku)

- analiza wytworów pracy dzieci i stopnia ich zaangażowania

- dodatkowe osiągnięcia, np. udział w konkursie

 

Napisz do nas

Jeśli masz jakieś pytania do naszego przedszkola, wyślij wiadomość przy użyciu formularza kontaktowego.
Imię*:
Nazwisko*:
Twój e-mail*:
Pytania, uwagi*:
Proszę przepisać tekst z obrazka*:
wczytywanie danych z serwera, proszę czekać
* oznacza pole wymagane